turkmath.org

Türkiye'deki Matematiksel Etkinlikler


07 Ekim 2015, 14:00


Boğaziçi Üniversitesi Matematik Konuşmaları

One-way Algebra

Alexandre V. Borovik
University of Manchester, Birleşik Krallık

I will give a survey of recent results in probabilistic methods of computational algebra (and, more, specifically, group theory) concerned with the categories of explicitly defined finite algebraic structures (groups, rings, fields, projective spaces, etc.) and efficiently computable homomorphisms between them. The motivation for some results comes from cryptography, for others from needs of practical computations. This is an intriguing world where most natural morphisms are likely to be non-invertible, and where we do not know whether finite fields of prime order are unique up to (efficiently computable both ways!) isomorphisms. However, it is a surprisingly rich and beautiful theory with unexpected links with some classical areas of mathematics. (Joint work with ̧Sükrü Yalçınkaya)
Cebir İngilizce
TB 250

admin 20.03.2020

Yaklaşan Seminerler Seminer Arşivi
 

İLETİŞİM

Akademik biriminizin ya da çalışma grubunuzun ülkemizde gerçekleşen etkinliklerini, ilan etmek istediğiniz burs, ödül, akademik iş imkanlarını veya konuk ettiğiniz matematikçileri basit bir veri girişi ile kolayca turkmath.org sitesinde ücretsiz duyurabilirsiniz. Sisteme giriş yapmak için gerekli bilgileri almak ya da görüş ve önerilerinizi bildirmek için iletişime geçmekten çekinmeyiniz. Katkı verenler listesi için tıklayınız.

Özkan Değer ozkandeger@gmail.com

DESTEK VERENLER

ja2019

31. Journees Arithmetiques Konferansı Organizasyon Komitesi

Web sitesinin masraflarının karşılanması ve hizmetine devam edebilmesi için siz de bağış yapmak, sponsor olmak veya reklam vermek için lütfen iletişime geçiniz.

ONLİNE ZİYARETÇİLER


©2013-2022 turkmath.org
Tüm hakları saklıdır