turkmath.org

Türkiye'deki Matematiksel Etkinlikler


16 Eylül 2015, 15:30


Dokuz Eylül Üniversitesi Matematik Bölümü Seminerleri

Digital Approximate Fixed Points and Universal Functions

Özgür Ege
Celal Bayar Üniversitesi, Türkiye

Digital topology with algebraic properties is a growing area in computer vision, image processing and fixed point theory. Many researchers have studied the properties of digital images using topology and algebraic topology. Azriel Rosenfeld introduced the notion of a digitally continuous function between digital images and showed that although digital images need not have fixed point properties analogous to those of the Euclidean spaces modeled by the images, there often are approximate fixed point properties of such images. In this talk, we introduce additional results concerning approximate fixed points of digitally continuous functions. We have shown that the approximate fixed point property is preserved by digital isomorphism and by digital retraction. Finally, we present several results concerning the relationship between universal functions and the approximate fixed point property (AFFP).
Cebirsel Topoloji İngilizce
Matematik Bölümü B206 Seminer Salonu

admin 20.03.2020

Yaklaşan Seminerler Seminer Arşivi
 

İLETİŞİM

Akademik biriminizin ya da çalışma grubunuzun ülkemizde gerçekleşen etkinliklerini, ilan etmek istediğiniz burs, ödül, akademik iş imkanlarını veya konuk ettiğiniz matematikçileri basit bir veri girişi ile kolayca turkmath.org sitesinde ücretsiz duyurabilirsiniz. Sisteme giriş yapmak için gerekli bilgileri almak ya da görüş ve önerilerinizi bildirmek için iletişime geçmekten çekinmeyiniz. Katkı verenler listesi için tıklayınız.

Özkan Değer ozkandeger@gmail.com

DESTEK VERENLER

ja2019

31. Journees Arithmetiques Konferansı Organizasyon Komitesi

Web sitesinin masraflarının karşılanması ve hizmetine devam edebilmesi için siz de bağış yapmak, sponsor olmak veya reklam vermek için lütfen iletişime geçiniz.

ONLİNE ZİYARETÇİLER


©2013-2022 turkmath.org
Tüm hakları saklıdır