turkmath.org

Türkiye'deki Matematiksel Etkinlikler


Konferans

IWFTS'14 - International Workshop on Finite Type Submanifolds

03 Eylül 2014 - 05 Eylül 2014

İstanbul Technical University,

The notion of finite type submanifolds and finite type mappings was introduced in late 1970's. Since then many works have been done on this topic. Even today, there are a lot of open problems studied in the theory of finite type mappings and finite type submanifolds, such as Biharmonic conjecture and its several genaralizations, Classifying finite type, compact surfaces in Euclidean spaces, Classifying submanifolds with respect to type of their Gauss map. The organizing committee invites you to participate in the "International Workshop on Finite Type Submanifolds", which will be held in Istanbul Technical University, Turkey, between September 03-05, 2014. Our aim in this workshop is discussing the recent progress on the theory of finite type submanifolds.
Geometri Etkinliğin Web Sayfası
Nurettin Cenk Turgay (turgayn@itu.edu.tr)

admin 20.03.2020

Yaklaşan Konferanslar Konferans Arşivi
 

İLETİŞİM

Akademik biriminizin ya da çalışma grubunuzun ülkemizde gerçekleşen etkinliklerini, ilan etmek istediğiniz burs, ödül, akademik iş imkanlarını veya konuk ettiğiniz matematikçileri basit bir veri girişi ile kolayca turkmath.org sitesinde ücretsiz duyurabilirsiniz. Sisteme giriş yapmak için gerekli bilgileri almak ya da görüş ve önerilerinizi bildirmek için iletişime geçmekten çekinmeyiniz. Katkı verenler listesi için tıklayınız.

Özkan Değer ozkandeger@gmail.com

DESTEK VERENLER

ja2019

31. Journees Arithmetiques Konferansı Organizasyon Komitesi

Web sitesinin masraflarının karşılanması ve hizmetine devam edebilmesi için siz de bağış yapmak, sponsor olmak veya reklam vermek için lütfen iletişime geçiniz.

ONLİNE ZİYARETÇİLER


©2013-2024 turkmath.org
Tüm hakları saklıdır