turkmath.org

Türkiye'deki Matematiksel Etkinlikler


Çalıştay

GGTI - Geometry-Topology Student Workshop

23 Mayıs 2022 - 28 Mayıs 2022

Gökova Geometri Topoloji Enstitüsü, Muğla

GGTI has been hosting research workshops for advanced undergraduates, graduate students, and junior researchers. This will be a similar week-long program including advanced undergraduates and graduates students. This particular program will focus on the *Khovanov homology*, and its applications in low dimensional topology.

We will cover the background material and explore construction of the Khovanov homology in a self contained way. We'll also introduce the “s-invariant” and it's applications.

Each day of the week we will have two or three introductory lectures presented by the mentors, followed by informal discussion/exercise sessions. There will be light reading assignments. All the participants are expected to read from the assigned sources before coming to the meeting.


NOT: Deadline for applications is April 30, 2022.

Geometri, Topoloji Etkinliğin Web Sayfası
Feride Ceren Köse: fkose@math.utexas.edu, Eylem Zeliha Yıldız.: eylem.yildiz@duke.edu

admin 11.04.2022

Yaklaşan Konferanslar Konferans Arşivi
 

İLETİŞİM

Akademik biriminizin ya da çalışma grubunuzun ülkemizde gerçekleşen etkinliklerini, ilan etmek istediğiniz burs, ödül, akademik iş imkanlarını veya konuk ettiğiniz matematikçileri basit bir veri girişi ile kolayca turkmath.org sitesinde ücretsiz duyurabilirsiniz. Sisteme giriş yapmak için gerekli bilgileri almak ya da görüş ve önerilerinizi bildirmek için iletişime geçmekten çekinmeyiniz. Katkı verenler listesi için tıklayınız.

Özkan Değer ozkandeger@gmail.com

DESTEK VERENLER

ja2019

31. Journees Arithmetiques Konferansı Organizasyon Komitesi

Web sitesinin masraflarının karşılanması ve hizmetine devam edebilmesi için siz de bağış yapmak, sponsor olmak veya reklam vermek için lütfen iletişime geçiniz.

ONLİNE ZİYARETÇİLER


©2013-2024 turkmath.org
Tüm hakları saklıdır