turkmath.org

Türkiye'deki Matematiksel Etkinlikler


Kurs

Shock Wave Collisions in d-Dimensions

04 Nisan 2014

IMBM Seminar Room, Bogazici University South Campus

Carlos Herdeiro (Aveiro University Portugal)
Title: Shock Wave Collisions in d-Dimensions
Date & time: Friday, April 4, 10:00-12:00 and 14:00-16:00

I will describe work on Shock wave collisions as a semi-analytical technique to understand the collision of two black holes, head-on, at very high speeds in D space-time dimensions. I shall describe a perturbative framework to obtain the radiated energy in gravitational waves and present a remarkable pattern for the inelasticity in terms of the space-time dimension, obtained in first order perturbation theory. Comments will be made about the applicability of perturbation theory, higher order corrections and comparisons with collisions of black holes and other compact objects in numerical relativity.
Diğer Etkinliğin Web Sayfası
atilla.yilmaz@boun.edu.tr

admin 20.03.2020

Yaklaşan Konferanslar Konferans Arşivi
 

İLETİŞİM

Akademik biriminizin ya da çalışma grubunuzun ülkemizde gerçekleşen etkinliklerini, ilan etmek istediğiniz burs, ödül, akademik iş imkanlarını veya konuk ettiğiniz matematikçileri basit bir veri girişi ile kolayca turkmath.org sitesinde ücretsiz duyurabilirsiniz. Sisteme giriş yapmak için gerekli bilgileri almak ya da görüş ve önerilerinizi bildirmek için iletişime geçmekten çekinmeyiniz. Katkı verenler listesi için tıklayınız.

Özkan Değer ozkandeger@gmail.com

DESTEK VERENLER

ja2019

31. Journees Arithmetiques Konferansı Organizasyon Komitesi

Web sitesinin masraflarının karşılanması ve hizmetine devam edebilmesi için siz de bağış yapmak, sponsor olmak veya reklam vermek için lütfen iletişime geçiniz.

ONLİNE ZİYARETÇİLER


©2013-2024 turkmath.org
Tüm hakları saklıdır