turkmath.org

Türkiye'deki Matematiksel Etkinlikler


Kış Okulu

Winter School on Synchronization

06 Mart 2020 - 08 Mart 2020

Kadir Has University, Istanbul

Dynamics on network structures are fundamental models for the behaviour of complex systems, modelling physical, biological and societal systems, including the brain, food webs, epidemic diseases in populations, power grids and many others. Such dynamical networks can exhibit behavior in which deterministic chaos, exhibiting unpredictability and disorder, coexists with synchronisation, a classical paradigm of order. In the preceding decades, our mathematical understanding of collective behavior on complex networks has increased significantly. In this winter school, we will survey the main theory behind synchronization phenomena in networks and discuss applications to secure communication, parameter estimation and the anticipation of chaos. Important Dates: February 10, Application deadline February 17, Response to applications March 6-8, Winter School on Sync!
Karmaşık Sistemler Etkinliğin Web Sayfası
complexsystemsturkey@gmail.com

khas 20.03.2020

Yaklaşan Konferanslar Konferans Arşivi
 

İLETİŞİM

Akademik biriminizin ya da çalışma grubunuzun ülkemizde gerçekleşen etkinliklerini, ilan etmek istediğiniz burs, ödül, akademik iş imkanlarını veya konuk ettiğiniz matematikçileri basit bir veri girişi ile kolayca turkmath.org sitesinde ücretsiz duyurabilirsiniz. Sisteme giriş yapmak için gerekli bilgileri almak ya da görüş ve önerilerinizi bildirmek için iletişime geçmekten çekinmeyiniz. Katkı verenler listesi için tıklayınız.

Özkan Değer ozkandeger@gmail.com

DESTEK VERENLER

ja2019

31. Journees Arithmetiques Konferansı Organizasyon Komitesi

Web sitesinin masraflarının karşılanması ve hizmetine devam edebilmesi için siz de bağış yapmak, sponsor olmak veya reklam vermek için lütfen iletişime geçiniz.

ONLİNE ZİYARETÇİLER


©2013-2024 turkmath.org
Tüm hakları saklıdır