turkmath.org

Türkiye'deki Matematiksel Etkinlikler


Konferans

CFP: MACIS 2019 - Mathematical Aspects of Computer and Information Sciences

13 Kasım 2019 - 15 Kasım 2019

Gebze Technical University, Istanbul

MACIS is a series of biennial conferences focusing on research in mathematical and computational aspects of computing and information science. It is broadly concerned with algorithms, their complexity and their embedding in larger logical systems. At the algorithmic level, there is the rich interplay along the Numerical/Algebraic/Geometric/Topological axes. At the logical level, there are issues of data organization, interpretation and associated tools. These issues often arise in scientific and engineering computation where we need experimental and case studies to validate or enrich the theory. MACIS is interested in outstanding and emerging problems in all these areas. The 8th iteration of MACIS will take place at Gebze Technical University in Gebze/Istanbul (Turkey) in 13-15 November 2019. Previously MACIS was held in Vienna (2017), Berlin (2015), Nanning (2013), Beijing (2011), Fukuoka (2009), Paris (2007) and Beijing 2006.
Diğer Etkinliğin Web Sayfası
zafeirakopoulos@gmail.com

admin 20.03.2020

Yaklaşan Konferanslar Konferans Arşivi
 

İLETİŞİM

Akademik biriminizin ya da çalışma grubunuzun ülkemizde gerçekleşen etkinliklerini, ilan etmek istediğiniz burs, ödül, akademik iş imkanlarını veya konuk ettiğiniz matematikçileri basit bir veri girişi ile kolayca turkmath.org sitesinde ücretsiz duyurabilirsiniz. Sisteme giriş yapmak için gerekli bilgileri almak ya da görüş ve önerilerinizi bildirmek için iletişime geçmekten çekinmeyiniz. Katkı verenler listesi için tıklayınız.

Özkan Değer ozkandeger@gmail.com

DESTEK VERENLER

ja2019

31. Journees Arithmetiques Konferansı Organizasyon Komitesi

Web sitesinin masraflarının karşılanması ve hizmetine devam edebilmesi için siz de bağış yapmak, sponsor olmak veya reklam vermek için lütfen iletişime geçiniz.

ONLİNE ZİYARETÇİLER


©2013-2024 turkmath.org
Tüm hakları saklıdır