turkmath.org

Türkiye'deki Matematiksel Etkinlikler


Anma Etkinliği

Mirzakhani Memorial Event

15 Mayıs 2019

Istanbul Center for Mathematical Sciences (IMBM)

You are cordially invited to the Mirzakhani Memorial Event which will take place at IMBM on May 15 at Istanbul Center for Mathematical Sciences(IMBM). The details of the lectures are as below. This event is part of the May12 Celebrating Women in Mathematics initiative.
Özgür Kişisel, METU Title: Mirzakhani's work on Weil-Petersson volumes on moduli spaces Abstract: I will survey Mırzakhani's results about Weil-Petersson volumes and their enumerative consequences for random hyperbolic surfaces.
Arzu Boysal, Boğaziçi University Title:Pointed stable curves, rational conformal field theory and theta functions Abstract:This is an expository talk on rational conformal field theory (RCFT) for pointed stable curves. We discuss its construction and elaborate on one such field theory coming from affine Lie algebras. We then relate various objects of study in RCFT to theta functions.
Turgay Bayraktar, Sabancı University Title: Ergodic properties of the SL(2,R) action on the moduli space Abstract: We survey on the recent results of M. Mirzakhani and her collaborators on the ergodic theoretic properties of the SL(2,R) action on the moduli space.
Geometri, Topoloji
Ekin Özman: ekin.ozman@boun.edu.tr

admin 20.03.2020

Yaklaşan Konferanslar Konferans Arşivi
 

İLETİŞİM

Akademik biriminizin ya da çalışma grubunuzun ülkemizde gerçekleşen etkinliklerini, ilan etmek istediğiniz burs, ödül, akademik iş imkanlarını veya konuk ettiğiniz matematikçileri basit bir veri girişi ile kolayca turkmath.org sitesinde ücretsiz duyurabilirsiniz. Sisteme giriş yapmak için gerekli bilgileri almak ya da görüş ve önerilerinizi bildirmek için iletişime geçmekten çekinmeyiniz. Katkı verenler listesi için tıklayınız.

Özkan Değer ozkandeger@gmail.com

DESTEK VERENLER

ja2019

31. Journees Arithmetiques Konferansı Organizasyon Komitesi

Web sitesinin masraflarının karşılanması ve hizmetine devam edebilmesi için siz de bağış yapmak, sponsor olmak veya reklam vermek için lütfen iletişime geçiniz.

ONLİNE ZİYARETÇİLER


©2013-2024 turkmath.org
Tüm hakları saklıdır