turkmath.org

Türkiye'deki Matematiksel Etkinlikler


Çalıştay

Şirince Commutative Algebra Workshop

20 Mayıs 2019 - 23 Mayıs 2019

Nesin Mathematics Village, Şirince, İzmir

Şirince Commutative Algebra Workshop will feature mini-courses focusing on several aspects of Commutative Algebra. Each mini-course consists of three introductory talks and a research talk: introductory talks will be given from Monday, May 20 to Wednesday, May 22, and the research talks will be delivered on Thursday, May 23. Speakers will have the opportunity of talking about their research by giving some basic background during the first three days of the workshop. This workshop is addressed to graduate students, postdocs, and interested researchers, in general. If you plan to participate in Şirince Commutative Algebra Workshop, please register on this website by April 23, 2019. The number of participants is going to be at most 40. There is local support (lodging and meals at the Village) for up to 40 graduate students and postdocs.

NOT: This workshop is partially funded by Department of Mathematics at West Virginia University.

Cebir Etkinliğin Web Sayfası
ela.celikbas @math.wvu.edu

admin 20.03.2020

Yaklaşan Konferanslar Konferans Arşivi
 

İLETİŞİM

Akademik biriminizin ya da çalışma grubunuzun ülkemizde gerçekleşen etkinliklerini, ilan etmek istediğiniz burs, ödül, akademik iş imkanlarını veya konuk ettiğiniz matematikçileri basit bir veri girişi ile kolayca turkmath.org sitesinde ücretsiz duyurabilirsiniz. Sisteme giriş yapmak için gerekli bilgileri almak ya da görüş ve önerilerinizi bildirmek için iletişime geçmekten çekinmeyiniz. Katkı verenler listesi için tıklayınız.

Özkan Değer ozkandeger@gmail.com

DESTEK VERENLER

ja2019

31. Journees Arithmetiques Konferansı Organizasyon Komitesi

Web sitesinin masraflarının karşılanması ve hizmetine devam edebilmesi için siz de bağış yapmak, sponsor olmak veya reklam vermek için lütfen iletişime geçiniz.

ONLİNE ZİYARETÇİLER


©2013-2024 turkmath.org
Tüm hakları saklıdır