turkmath.org

Türkiye'deki Matematiksel Etkinlikler


Çalıştay

International Workshop on Harmonic Analysis and Operator Theory

26 Ağustos 2019 - 29 Ağustos 2019

İstanbul University

Harmonic analysis and operator theory are two modern and active domains of research in mathematics whose roots are firmly imbedded in classical theories. More recently, both fields have seen rapid growth by expanding into wider areas both in the abstract (quantum groups, operator spaces and algebras) and applied (time-frequency analysis, wavelets, systems theory) directions, and interconnections between them have developed. This workshop aims to bring together leading international specialists in the two fields with established and young mathematicians, and explore common problems and techniques of current interest. We expect this workshop will be a forum in which the two domains will set new bridges and open up new perspectives.
Analiz Etkinliğin Web Sayfası
Serap Öztop Kaptanoğlu: oztops@istanbul.edu.tr

admin 20.03.2020

Yaklaşan Konferanslar Konferans Arşivi
 

İLETİŞİM

Akademik biriminizin ya da çalışma grubunuzun ülkemizde gerçekleşen etkinliklerini, ilan etmek istediğiniz burs, ödül, akademik iş imkanlarını veya konuk ettiğiniz matematikçileri basit bir veri girişi ile kolayca turkmath.org sitesinde ücretsiz duyurabilirsiniz. Sisteme giriş yapmak için gerekli bilgileri almak ya da görüş ve önerilerinizi bildirmek için iletişime geçmekten çekinmeyiniz. Katkı verenler listesi için tıklayınız.

Özkan Değer ozkandeger@gmail.com

DESTEK VERENLER

ja2019

31. Journees Arithmetiques Konferansı Organizasyon Komitesi

Web sitesinin masraflarının karşılanması ve hizmetine devam edebilmesi için siz de bağış yapmak, sponsor olmak veya reklam vermek için lütfen iletişime geçiniz.

ONLİNE ZİYARETÇİLER


©2013-2024 turkmath.org
Tüm hakları saklıdır