turkmath.org

Türkiye'deki Matematiksel Etkinlikler


Konferans

BEYOND: Workshop on Computational Science and Engineering

20 Ekim 2018 - 21 Ekim 2018

Cahit Arf Auditorium (M13), Department of Mathematics, Middle East Technical University Ankara, Turkey

Over the past two decades, computational science and engineering (CSE) has become an increasingly important part of research in academia, industry, and laboratories. Mathematics-based advanced computing is now a prevalent means of discovery and innovation in essentially all areas of science, engineering, technology, and society, and the CSE community is at the core of this transformation. The purpose of this workshop is to bring together researchers and scientists from a diversity of subdisciplines from the fields of computational mathematics and engineering in Turkey. Our aim is to create a stimulating atmosphere where researchers can meet and hear about each other's work, hold discussions, exchange of ideas and experiences and hopefully initiate future collaborations.
Modelleme ve Similasyon Etkinliğin Web Sayfası
yucelh@metu.edu.tr

ume 20.03.2020_14:05'de değişiklik yapıldı!

Yaklaşan Konferanslar Konferans Arşivi
 

İLETİŞİM

Akademik biriminizin ya da çalışma grubunuzun ülkemizde gerçekleşen etkinliklerini, ilan etmek istediğiniz burs, ödül, akademik iş imkanlarını veya konuk ettiğiniz matematikçileri basit bir veri girişi ile kolayca turkmath.org sitesinde ücretsiz duyurabilirsiniz. Sisteme giriş yapmak için gerekli bilgileri almak ya da görüş ve önerilerinizi bildirmek için iletişime geçmekten çekinmeyiniz. Katkı verenler listesi için tıklayınız.

Özkan Değer ozkandeger@gmail.com

DESTEK VERENLER

ja2019

31. Journees Arithmetiques Konferansı Organizasyon Komitesi

Web sitesinin masraflarının karşılanması ve hizmetine devam edebilmesi için siz de bağış yapmak, sponsor olmak veya reklam vermek için lütfen iletişime geçiniz.

ONLİNE ZİYARETÇİLER


©2013-2024 turkmath.org
Tüm hakları saklıdır