turkmath.org

Türkiye'deki Matematiksel Etkinlikler


Yaz Okulu

Summer School on Effective Geometry and Arithmetic of Curves

04 Haziran 2018 - 08 Haziran 2018

Feza Gürsey Center for Physics and Mathematics and Istanbul Center for Mathematical Sciences

The mathematical school will focus on effective and explicit methods in the theory of algebraic curves and applications to coding theory and cryptography. An important aspect of the school will be tutorials accompanying each of the lecture series. In these tutorials participants will have the opportunity to put into practice the theory from the lectures and experiment with the introduced object using various computer algebra systems. Depending on the background of the students, they might be given small research problems on which they can work together during the week. Active participation and interaction will be a key aspect of the mathematical school. This school also serves the purpose of preparing students for a sequence of conferences and workshops to be organized in the near future.
Geometri Etkinliğin Web Sayfası
Alp Bassa: alp.bassa@gmail.com

admin 20.03.2020

Yaklaşan Konferanslar Konferans Arşivi
 

İLETİŞİM

Akademik biriminizin ya da çalışma grubunuzun ülkemizde gerçekleşen etkinliklerini, ilan etmek istediğiniz burs, ödül, akademik iş imkanlarını veya konuk ettiğiniz matematikçileri basit bir veri girişi ile kolayca turkmath.org sitesinde ücretsiz duyurabilirsiniz. Sisteme giriş yapmak için gerekli bilgileri almak ya da görüş ve önerilerinizi bildirmek için iletişime geçmekten çekinmeyiniz. Katkı verenler listesi için tıklayınız.

Özkan Değer ozkandeger@gmail.com

DESTEK VERENLER

ja2019

31. Journees Arithmetiques Konferansı Organizasyon Komitesi

Web sitesinin masraflarının karşılanması ve hizmetine devam edebilmesi için siz de bağış yapmak, sponsor olmak veya reklam vermek için lütfen iletişime geçiniz.

ONLİNE ZİYARETÇİLER


©2013-2024 turkmath.org
Tüm hakları saklıdır