turkmath.org

Türkiye'deki Matematiksel Etkinlikler


Yaz Okulu

Modern Mathematics Methods in Physics: Diffeology, Categories and Toposes and Non-commutative Geometry

19 Haziran 2018 - 29 Haziran 2018

Nesin Matematik Köyü

Over the past decades, physicists have become accustomed to working on infinite dimensional spaces (function spaces, groups of diffeomorphisms…), or on singular spaces (symplectic reductions, moduli spaces…). The notion of space has traversed very radical transformations, both in pure mathematics and in mathematical physics. Over time, several approaches have been identified: traditional functional analysis, non-commutative geometry, diffeology and toposes. The objective of this summer school is to introduce these recent notions of space in mathematics and/or physics (such as diffeologies, schemes, topoi, stacks, spin networks, homotopy types, noncommutative spaces, supermanifolds, etc.). The lectures will be given by: Serap Gürer, Galatasaray University, Istanbul Turkey (Diffeology) Patrick Iglesias-Zemmour, CNRS, Aix-Marseille University, France (Diffeology) Murad Özaydın, University of Oklahoma, USA (Non-commutative Geometry) Urs Scheiber, Academy of the Sciences, Prague, Czechia (Categories and Toposes)
Matematiksel Fizik Etkinliğin Web Sayfası
serapgurer@gmail.com

admin 20.03.2020

Yaklaşan Konferanslar Konferans Arşivi
 

İLETİŞİM

Akademik biriminizin ya da çalışma grubunuzun ülkemizde gerçekleşen etkinliklerini, ilan etmek istediğiniz burs, ödül, akademik iş imkanlarını veya konuk ettiğiniz matematikçileri basit bir veri girişi ile kolayca turkmath.org sitesinde ücretsiz duyurabilirsiniz. Sisteme giriş yapmak için gerekli bilgileri almak ya da görüş ve önerilerinizi bildirmek için iletişime geçmekten çekinmeyiniz. Katkı verenler listesi için tıklayınız.

Özkan Değer ozkandeger@gmail.com

DESTEK VERENLER

ja2019

31. Journees Arithmetiques Konferansı Organizasyon Komitesi

Web sitesinin masraflarının karşılanması ve hizmetine devam edebilmesi için siz de bağış yapmak, sponsor olmak veya reklam vermek için lütfen iletişime geçiniz.

ONLİNE ZİYARETÇİLER


©2013-2024 turkmath.org
Tüm hakları saklıdır