turkmath.org

Türkiye'deki Matematiksel Etkinlikler


Ders Serisi

Group actions on four-manifolds: Lecture 1,2,3

24 Mayıs 2017

IMBM Seminar Room, Boğaziçi University

Weimin Chen (University of Massachusetts Amherst) is going to give a lecture series entitled ''Group actions on 4-manifolds'' at IMBM on May 24th and May 26th. The lectures will start at 9:00.
Lecture 1: Introduction
In this lecture, we shall give a historical review on group actions in dimensions 2 and 3, leading up to dimension 4, and explain how the topic is connected to some of the central questions in the study of manifolds in these dimensions.
Lecture 2: Locally linear actions and smoothability
We review the basic results on and the basic tools for studying the locally linear topological actions on 4-manifolds, and the known criteria for non-smoothability of locally linear actions derived from gauge theory (Yang-Mills or Seiberg-Witten).
Lecture 3: Symplectic finite group actions: part I
We discuss symplectic finite group actions on symplectic 4-manifolds, and the principal tools for studying them, i.e., pseudo-holomorphic curves in symplectic 4-orbifolds.
Grup Teorisi
cagri.karakurt@boun.edu.tr

admin 20.03.2020

Yaklaşan Konferanslar Konferans Arşivi
 

İLETİŞİM

Akademik biriminizin ya da çalışma grubunuzun ülkemizde gerçekleşen etkinliklerini, ilan etmek istediğiniz burs, ödül, akademik iş imkanlarını veya konuk ettiğiniz matematikçileri basit bir veri girişi ile kolayca turkmath.org sitesinde ücretsiz duyurabilirsiniz. Sisteme giriş yapmak için gerekli bilgileri almak ya da görüş ve önerilerinizi bildirmek için iletişime geçmekten çekinmeyiniz. Katkı verenler listesi için tıklayınız.

Özkan Değer ozkandeger@gmail.com

DESTEK VERENLER

ja2019

31. Journees Arithmetiques Konferansı Organizasyon Komitesi

Web sitesinin masraflarının karşılanması ve hizmetine devam edebilmesi için siz de bağış yapmak, sponsor olmak veya reklam vermek için lütfen iletişime geçiniz.

ONLİNE ZİYARETÇİLER


©2013-2024 turkmath.org
Tüm hakları saklıdır