turkmath.org

Türkiye'deki Matematiksel Etkinlikler


Konferans

Antalya Algebra Days XIX

17 Mayıs 2017 - 21 Mayıs 2017

Nesin Mathematics Village, Şirince, İzmir

Antalya Algebra Days XIX will take place at Nesin Mathematics Village, near the village of Şirince, district of Selçuk, province of Izmir. Antalya Algebra Days is an annual meeting, held in Turkey since 1999. At least 100 people participate every year, including many graduate students from different universities of Turkey. With the participation of guests from abroad, the event serves as an international platform for exchanging ideas and establishing contacts. Each meeting has a focus: in 2014, for example, the focus was number theory, and in 2015 it will be group theory. However, regardless of the topic in focus, talks in all areas related to algebra (such as number theory, algebraic geometry, ring theory, module theory, and model theory) are given during every conference.
Cebir Etkinliğin Web Sayfası
aslicankorkmaz@nesinvakfi.org

admin 20.03.2020

Yaklaşan Konferanslar Konferans Arşivi
 

İLETİŞİM

Akademik biriminizin ya da çalışma grubunuzun ülkemizde gerçekleşen etkinliklerini, ilan etmek istediğiniz burs, ödül, akademik iş imkanlarını veya konuk ettiğiniz matematikçileri basit bir veri girişi ile kolayca turkmath.org sitesinde ücretsiz duyurabilirsiniz. Sisteme giriş yapmak için gerekli bilgileri almak ya da görüş ve önerilerinizi bildirmek için iletişime geçmekten çekinmeyiniz. Katkı verenler listesi için tıklayınız.

Özkan Değer ozkandeger@gmail.com

DESTEK VERENLER

ja2019

31. Journees Arithmetiques Konferansı Organizasyon Komitesi

Web sitesinin masraflarının karşılanması ve hizmetine devam edebilmesi için siz de bağış yapmak, sponsor olmak veya reklam vermek için lütfen iletişime geçiniz.

ONLİNE ZİYARETÇİLER


©2013-2024 turkmath.org
Tüm hakları saklıdır