turkmath.org

Türkiye'deki Matematiksel Etkinlikler


Araştırma Okulu

CIMPA-ICTP - Artin L-functions, Artin's primitive roots conjecture and applications

29 Mayıs 2017 - 09 Haziran 2017

Nesin Mathematics Village, Şirince, İzmir

This school is intended to foster anlytic number theory as well as algebraic number theory and arithmetic geometry in Turkey. The school revolves around Artin's primitive root conjectures and Artin's L-functions, two subjects that lie at the crossroads of these three fields. It will give the attendees the opportunity to learn some basics notions on the following topics: a brief introduction to algebraic number theory culminating in the celebrated Chebotarev Density Theorem; an introduction to the representation theory of finite groups culminating in the definition of Artin's L-functions and the group theoretic proof of their meromorphicity; an introduction to zeta functions and L-functions; distribution of primes; an introduction to elliptic curves and analogues of Artin's Conjecture, and last but not least Hooley's Theorem and quasi resolution. All courses will be taught in English.
Sayılar Teorisi Etkinliğin Web Sayfası
Ayhan Dil: adil@akdeniz.edu.tr

admin 20.03.2020

Yaklaşan Konferanslar Konferans Arşivi
 

İLETİŞİM

Akademik biriminizin ya da çalışma grubunuzun ülkemizde gerçekleşen etkinliklerini, ilan etmek istediğiniz burs, ödül, akademik iş imkanlarını veya konuk ettiğiniz matematikçileri basit bir veri girişi ile kolayca turkmath.org sitesinde ücretsiz duyurabilirsiniz. Sisteme giriş yapmak için gerekli bilgileri almak ya da görüş ve önerilerinizi bildirmek için iletişime geçmekten çekinmeyiniz. Katkı verenler listesi için tıklayınız.

Özkan Değer ozkandeger@gmail.com

DESTEK VERENLER

ja2019

31. Journees Arithmetiques Konferansı Organizasyon Komitesi

Web sitesinin masraflarının karşılanması ve hizmetine devam edebilmesi için siz de bağış yapmak, sponsor olmak veya reklam vermek için lütfen iletişime geçiniz.

ONLİNE ZİYARETÇİLER


©2013-2024 turkmath.org
Tüm hakları saklıdır