turkmath.org

Türkiye'deki Matematiksel Etkinlikler


Araştırmacı

Ph.D. position in model theory, University of Konstanz

A Ph.D. position for 36 months is available at the University of Konstanz under my supervision. The research topic would include, but not be restricted to, o-minimality. The Ph.D. student would be amalgamated in the model theory group of the University of Konstanz. Candidates with background in model theory and logic are most encouraged to apply. There are no mandatory teaching duties. The work language is English.
Funding is provided by the Young Scholar Fund of the German Excellence Initiative and a DFG research grant. It includes salary at the standard DFG rates plus full health and social benefits. The University of Konstanz also has an excellent Welcome Center that provides continuous support to all international researchers.
Application: please send your CV, academic diplomas, course transcripts, and a short statement of purpose to the address below, as well as have three reference letters directly sent to:
panteleimon.eleftheriou@uni-konstanz.de
Deadline: June 15, 2015, but early applications are strongly encouraged.
Start date: September 1, 2015 (flexible).
For further information, please contact me at the above email address.

panteleimon.eleftheriou@uni-konstanz.de

turkmath.org   20.04.2015

 
İlan Arşivi

İLETİŞİM

Akademik biriminizin ya da çalışma grubunuzun ülkemizde gerçekleşen etkinliklerini, ilan etmek istediğiniz burs, ödül, akademik iş imkanlarını veya konuk ettiğiniz matematikçileri basit bir veri girişi ile kolayca turkmath.org sitesinde ücretsiz duyurabilirsiniz. Sisteme giriş yapmak için gerekli bilgileri almak ya da görüş ve önerilerinizi bildirmek için iletişime geçmekten çekinmeyiniz. Katkı verenler listesi için tıklayınız.

Özkan Değer ozkandeger@gmail.com

DESTEK VERENLER

ja2019

31. Journees Arithmetiques Konferansı Organizasyon Komitesi

Web sitesinin masraflarının karşılanması ve hizmetine devam edebilmesi için siz de bağış yapmak, sponsor olmak veya reklam vermek için lütfen iletişime geçiniz.

ONLİNE ZİYARETÇİLER


©2013-2023 turkmath.org
Tüm hakları saklıdır