turkmath.org

Türkiye'deki Matematiksel Etkinlikler


Burs

MSc Scholarship (Mathematics) @ Galatasaray University

Applications are invited for an MSc scholarship at Galatasaray University / Istanbul in scope of a TUBITAK funded research project entitled “Fundamental Modular Groupoid“. The project focusses on the investigation of  various properties (involving arithmetic, analytic, algebraic, geometric) of versions of “ fundamental modular groupoid” which arises as a natural object to study in Teichmüller theory/mapping class groups.
The appointment is for up to 24 months, starting this October and does not involve any teaching duties.
Interested candidates should apply to Graduate School of Science and Engineering of Galatasaray University. The pre-registration of the graduate school (http://fbe.gsu.edu.tr/en/) will take place between 17 Aug - 18 Sep 2020. To apply please send an e-mail to ayberkz@gmail.com including a CV and two letters of recommendation. Review of applications will begin on 20/09/2020 and will continue until the position is filled.

İlanın Web Sayfası

ayberkz@gmail.com

turkmath.org   18.08.2020

 
İlan Arşivi

İLETİŞİM

Akademik biriminizin ya da çalışma grubunuzun ülkemizde gerçekleşen etkinliklerini, ilan etmek istediğiniz burs, ödül, akademik iş imkanlarını veya konuk ettiğiniz matematikçileri basit bir veri girişi ile kolayca turkmath.org sitesinde ücretsiz duyurabilirsiniz. Sisteme giriş yapmak için gerekli bilgileri almak ya da görüş ve önerilerinizi bildirmek için iletişime geçmekten çekinmeyiniz. Katkı verenler listesi için tıklayınız.

Özkan Değer ozkandeger@gmail.com

DESTEK VERENLER

ja2019

31. Journees Arithmetiques Konferansı Organizasyon Komitesi

Web sitesinin masraflarının karşılanması ve hizmetine devam edebilmesi için siz de bağış yapmak, sponsor olmak veya reklam vermek için lütfen iletişime geçiniz.

ONLİNE ZİYARETÇİLER


©2013-2020 turkmath.org
Tüm hakları saklıdır