turkmath.org

Türkiye'deki Matematiksel Etkinlikler


Akademik Kadro

Call for Assistant Professor Position at Boğaziçi University

The Department of Mathematics at Boğaziçi University invites applications for full time faculty positions at the level of assistant professor. Due to the nature of the position, applicants are required to hold a Turkish citizenship. We are looking for candidates with an enthusiasm for both research and teaching. Department members are expected to supervise undergraduate and graduate students, as well as to assume some administrative responsibilities. Post-doc experience is required. The call is open to applications from all areas of mathematics; we encourage those who work in applied mathematics. Applicants should submit - an up-to-date curriculum vitae including a complete list of publications, - a research statement summarizing past research and elaborating on future plans, - a statement of teaching experience and philosophy, - three recommendation letters by e-mail to math.recruitment@boun.edu.tr Applications received by November 15, 2019 will receive full consideration. Applications will be accepted until positions are filled.

math.recruitment@boun.edu.tr

turkmath.org   03.10.2019

 
İlan Arşivi

İLETİŞİM

Akademik biriminizin ya da çalışma grubunuzun ülkemizde gerçekleşen etkinliklerini, ilan etmek istediğiniz burs, ödül, akademik iş imkanlarını veya konuk ettiğiniz matematikçileri basit bir veri girişi ile kolayca turkmath.org sitesinde ücretsiz duyurabilirsiniz. Sisteme giriş yapmak için gerekli bilgileri almak ya da görüş ve önerilerinizi bildirmek için iletişime geçmekten çekinmeyiniz. Katkı verenler listesi için tıklayınız.

Özkan Değer ozkandeger@gmail.com

DESTEK VERENLER

ja2019

31. Journees Arithmetiques Konferansı Organizasyon Komitesi

Web sitesinin masraflarının karşılanması ve hizmetine devam edebilmesi için siz de bağış yapmak, sponsor olmak veya reklam vermek için lütfen iletişime geçiniz.

ONLİNE ZİYARETÇİLER


©2013-2020 turkmath.org
Tüm hakları saklıdır