turkmath.org

Türkiye'deki Matematiksel Etkinlikler


Akademik Kadro

Full Time Faculty Positions for The Department of Mathematics at Boğaziçi University

The Department of Mathematics at Boğaziçi University-İstanbul invites applications for full time faculty positions in the areas of applied mathematics (in a broad sense with strong mathematical emphasis) and analysis. Strong applicants in other fields will also be taken into consideration. We are looking for candidates with an enthusiasm for both research and teaching. Department members are expected to supervise undergraduate and graduate students, as well as to assume some administrative responsibilities. Turkish citizens can only apply to assistant professorship, others can apply to positions at any level. Applicants should submit - an up-to-date curriculum vitae including a complete list of publications, - a research statement summarizing past research and explaining plans for future research, - a statement of teaching experience and philosophy, - three recommendation letters. For assistant professorship, post-doc experience is required. Applications and/or informal inquiries, should be sent to math.recruitment@boun.edu.tr Applications should be completed by December 8, 2017, Friday.

math.recruitment@boun.edu.tr

turkmath.org   12.10.2017

 
İlan Arşivi

İLETİŞİM

Akademik biriminizin ya da çalışma grubunuzun ülkemizde gerçekleşen etkinliklerini, ilan etmek istediğiniz burs, ödül, akademik iş imkanlarını veya konuk ettiğiniz matematikçileri basit bir veri girişi ile kolayca turkmath.org sitesinde ücretsiz duyurabilirsiniz. Sisteme giriş yapmak için gerekli bilgileri almak ya da görüş ve önerilerinizi bildirmek için iletişime geçmekten çekinmeyiniz. Katkı verenler listesi için tıklayınız.

Özkan Değer ozkandeger@gmail.com

DESTEK VERENLER

ja2019

31. Journees Arithmetiques Konferansı Organizasyon Komitesi

Web sitesinin masraflarının karşılanması ve hizmetine devam edebilmesi için siz de bağış yapmak, sponsor olmak veya reklam vermek için lütfen iletişime geçiniz.

ONLİNE ZİYARETÇİLER


©2013-2020 turkmath.org
Tüm hakları saklıdır