turkmath.org

Türkiye'deki Matematiksel Etkinlikler


09 Haziran 2015, 10:00


Mimar Sinan Güzel Sanatlar Üniversitesi Matematik Bölümü Seminerleri

Conditional Speed of Branching Brownian Motion and an Application to Random Obstacles

Mehmet Öz
Koç Üniversitesi, Türkiye

We study a branching Brownian motion Z in R^d , among obstacles scattered according to a Poisson random measure with a radially decaying intensity. Obstacles are balls with constant radius and each one works as a trap for the process when hit by a particle. Considering a general offspring distribution, we find the decay rate of the annealed probability that none of the particles of Z hits a trap, asymptotically in time. This problem motivates us to find a general result about the speed of branching Brownian motion conditioned on non-extinction. In the proof, an appropriate skeleton decomposition for the underlying Galton-Watson process is provided and it is shown through a non-trivial comparison that the particles of finite line of descent do not contribute to the asymptotic decay rate of the annealed survival probability.
Stokastik Süreçler İngilizce
Bomonti Kampüsü, Matematik Bölümü Seminer Odası

admin 20.03.2020

Yaklaşan Seminerler Seminer Arşivi
 

İLETİŞİM

Akademik biriminizin ya da çalışma grubunuzun ülkemizde gerçekleşen etkinliklerini, ilan etmek istediğiniz burs, ödül, akademik iş imkanlarını veya konuk ettiğiniz matematikçileri basit bir veri girişi ile kolayca turkmath.org sitesinde ücretsiz duyurabilirsiniz. Sisteme giriş yapmak için gerekli bilgileri almak ya da görüş ve önerilerinizi bildirmek için iletişime geçmekten çekinmeyiniz. Katkı verenler listesi için tıklayınız.

Özkan Değer ozkandeger@gmail.com

DESTEK VERENLER

ja2019

31. Journees Arithmetiques Konferansı Organizasyon Komitesi

Web sitesinin masraflarının karşılanması ve hizmetine devam edebilmesi için siz de bağış yapmak, sponsor olmak veya reklam vermek için lütfen iletişime geçiniz.

ONLİNE ZİYARETÇİLER


©2013-2020 turkmath.org
Tüm hakları saklıdır