turkmath.org

Türkiye'deki Matematiksel Etkinlikler


27 Mayıs 2015, 11:00


İstanbul Matematiksel Bilimler Merkezi Seminerleri

Comparison of Hypercyclicity and Disjoint Hypercyclicity

Rebecca Sanders
Marquette University, Amerika Birleşik Devletleri

Linear dynamics, also known as hypercyclicity, examines the dynamics of linear operators on separable, infinite dimensional Banach spaces. Formally, an operator $T$ on a Banach space $X$ is hypercyclic if there exists a vector $x$ in $X$ for which its orbit $Orb(T, x) = \{T^nx:n\geq0\}$ is dense in $X$. In 2007, Bes and Peris, and Bernal-Gonzalez independently introduced the concept of disjoint hypercyclic. We say two linear operators $T_1, T_2$ are disjoint hypercyclic if there exists a vector $x$ in $X$ for which the orbit $Orb(T_1 \otimes T_2,(x, x)) = \{(T^n_1x,T^n_2x):n\geq0\}$ is dense in direct sum $X \otimes X$. In the present talk, we will compare the dynamical properties of traditional hypercyclicity with the newer disjoint hypercyclicity, and we will see that many of the standard dynamical properties of hypercyclic operators fail to hold true in the disjoint setting.
Analiz İngilizce
IMBM seminar room, Boğaziçi University, South Campus

admin 20.03.2020

Yaklaşan Seminerler Seminer Arşivi
 

İLETİŞİM

Akademik biriminizin ya da çalışma grubunuzun ülkemizde gerçekleşen etkinliklerini, ilan etmek istediğiniz burs, ödül, akademik iş imkanlarını veya konuk ettiğiniz matematikçileri basit bir veri girişi ile kolayca turkmath.org sitesinde ücretsiz duyurabilirsiniz. Sisteme giriş yapmak için gerekli bilgileri almak ya da görüş ve önerilerinizi bildirmek için iletişime geçmekten çekinmeyiniz. Katkı verenler listesi için tıklayınız.

Özkan Değer ozkandeger@gmail.com

DESTEK VERENLER

ja2019

31. Journees Arithmetiques Konferansı Organizasyon Komitesi

Web sitesinin masraflarının karşılanması ve hizmetine devam edebilmesi için siz de bağış yapmak, sponsor olmak veya reklam vermek için lütfen iletişime geçiniz.

ONLİNE ZİYARETÇİLER


©2013-2020 turkmath.org
Tüm hakları saklıdır