turkmath.org

Türkiye'deki Matematiksel Etkinlikler


13 Mayıs 2015, 15:00


Hacettepe Üniversitesi Matematik Bölümü Seminerleri

Inelastic Curve Flows in 2- and 3- Dimensional Minkowskian Space

Kıvılcım Alkan
Brock University, Kanada

In this project, I derive integrable systems from inelastic curve flows in 2 and 3 dimensional Minkowskian space by using Hasimoto variables. I introduce a Lorentzian version of a moving parallel frame and show that its structure equations encode the Hasimoto variables in natural way. For timelike/spacelike curves in the Minkowskian plane, I obtain the defocusing mKdV equation and its bi-Hamiltonian structure. For null curves, I find Burgers equation. For timelike curves in 3 dimensional Minkowskian space, I derive the complex defocusing mKdV equation and the NLS equation, whereas for spacelike curves, I find similar equations with complex numbers replaced by hyperbolic numbers.
Geometri İngilizce
Yaşar ATAMAN Seminer Salonu

admin 20.03.2020

Yaklaşan Seminerler Seminer Arşivi
 

İLETİŞİM

Akademik biriminizin ya da çalışma grubunuzun ülkemizde gerçekleşen etkinliklerini, ilan etmek istediğiniz burs, ödül, akademik iş imkanlarını veya konuk ettiğiniz matematikçileri basit bir veri girişi ile kolayca turkmath.org sitesinde ücretsiz duyurabilirsiniz. Sisteme giriş yapmak için gerekli bilgileri almak ya da görüş ve önerilerinizi bildirmek için iletişime geçmekten çekinmeyiniz. Katkı verenler listesi için tıklayınız.

Özkan Değer ozkandeger@gmail.com

DESTEK VERENLER

ja2019

31. Journees Arithmetiques Konferansı Organizasyon Komitesi

Web sitesinin masraflarının karşılanması ve hizmetine devam edebilmesi için siz de bağış yapmak, sponsor olmak veya reklam vermek için lütfen iletişime geçiniz.

ONLİNE ZİYARETÇİLER


©2013-2020 turkmath.org
Tüm hakları saklıdır