turkmath.org

Türkiye'deki Matematiksel Etkinlikler


13 Mayıs 2015, 15:40


Bilkent Üniversitesi Matematik Bölümü Seminerleri

Langlands Program

Yusuf Danışman
Mevlana University, Türkiye

Langlands' program aims to use in_nite dimensional representations of Lie groups for the better understanding of number theory. An automorphic rep-resentation _ and its associated L-function L(s; _) are the main ingredients of the Langlands' program. This program consists of several conjectures (some of which have already been proved) which roughly state that any L-function de_ned number-theoretically can also be de_ned as an L-function of an auto-morphic representation. In Langlands' program the local and global Langlands conjectures establish a connection between the Galois representations and automorphic forms. They can be also understood as a non-abelian generalization of class _eld theory. In this talk, I will discuss local Langlands conjecture for GLn and GSp4.
Cebir İngilizce
Mathematics Seminar Room, SA-141

admin 20.03.2020

Yaklaşan Seminerler Seminer Arşivi
 

İLETİŞİM

Akademik biriminizin ya da çalışma grubunuzun ülkemizde gerçekleşen etkinliklerini, ilan etmek istediğiniz burs, ödül, akademik iş imkanlarını veya konuk ettiğiniz matematikçileri basit bir veri girişi ile kolayca turkmath.org sitesinde ücretsiz duyurabilirsiniz. Sisteme giriş yapmak için gerekli bilgileri almak ya da görüş ve önerilerinizi bildirmek için iletişime geçmekten çekinmeyiniz. Katkı verenler listesi için tıklayınız.

Özkan Değer ozkandeger@gmail.com

DESTEK VERENLER

ja2019

31. Journees Arithmetiques Konferansı Organizasyon Komitesi

Web sitesinin masraflarının karşılanması ve hizmetine devam edebilmesi için siz de bağış yapmak, sponsor olmak veya reklam vermek için lütfen iletişime geçiniz.

ONLİNE ZİYARETÇİLER


©2013-2020 turkmath.org
Tüm hakları saklıdır