turkmath.org

Türkiye'deki Matematiksel Etkinlikler


20 Mart 2015, 15:40


İstanbul Analiz Seminerleri

Convolution operators on spaces of real analytic functions

Michael Langenbruch
Universität Oldenburg, Almanya

We will discuss surjectivity and existence of continuous linear right inverses for convolution operators on spaces of real analytic functions. Concerning surjectivity, a complete characterization is presented for partial differential operators and convolution operators of one variable, respectively. In the latter case also the existence of continuous linear right inverses can be characterized based on the existence of continuous linear decomposition operators for real analytic functions. In the proofs we constantly use the theory of hyperfunctions and Fourier hyperfunctions and useful tools from functional analysis such as the $\text{Proj}^1$-functor and tame splitting theory.
Analiz İngilizce
Sabancı University, Karaköy Communication Center, Bankalar Caddesi 2, Karaköy

admin 20.03.2020

Yaklaşan Seminerler Seminer Arşivi
 

İLETİŞİM

Akademik biriminizin ya da çalışma grubunuzun ülkemizde gerçekleşen etkinliklerini, ilan etmek istediğiniz burs, ödül, akademik iş imkanlarını veya konuk ettiğiniz matematikçileri basit bir veri girişi ile kolayca turkmath.org sitesinde ücretsiz duyurabilirsiniz. Sisteme giriş yapmak için gerekli bilgileri almak ya da görüş ve önerilerinizi bildirmek için iletişime geçmekten çekinmeyiniz. Katkı verenler listesi için tıklayınız.

Özkan Değer ozkandeger@gmail.com

DESTEK VERENLER

ja2019

31. Journees Arithmetiques Konferansı Organizasyon Komitesi

Web sitesinin masraflarının karşılanması ve hizmetine devam edebilmesi için siz de bağış yapmak, sponsor olmak veya reklam vermek için lütfen iletişime geçiniz.

ONLİNE ZİYARETÇİLER


©2013-2020 turkmath.org
Tüm hakları saklıdır