turkmath.org

Türkiye'deki Matematiksel Etkinlikler


11 Haziran 2024, 14:00


Bahçeşehir Üniversitesi Analiz ve Uygulamalı Matematik Seminerleri

On the Absolute Stable Difference Scheme for Third Order Delay Partial Differential Equations

Suleiman Ibrahim
Near East University, North Cyprus,Turkiye, Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti

The initial value problem for the third order delay differential equation in a Hilbert space with an unbounded operator is investigated. The absolute stable three-step difference scheme of a first order of accuracy is constructed and analyzed. This difference scheme is built on the Taylor’s decomposition method on three and two points. The theorem on the stability of the presented difference scheme is proven. In practice, stability estimates for the solutions of three-step difference schemes for different types of delay partial differential equations are obtained. Finally, in order to ensure the coincidence between experimental and theoretical results and to clarify how efficient the proposed scheme is, some numerical experiments are tested.

Uygulamalı Matematik İngilizce
Zoom link: https://us02web.zoom.us/j/6678270445?pwd=SFNmQUIvT0tRaH- lDaVYrN3l5bzJVQT09, Conference ID: 667 827 0445, Access code: 1
Ek Dosya
İlgili Web Bağlantısı

bsehir 10.06.2024

Yaklaşan Seminerler Seminer Arşivi
 

İLETİŞİM

Akademik biriminizin ya da çalışma grubunuzun ülkemizde gerçekleşen etkinliklerini, ilan etmek istediğiniz burs, ödül, akademik iş imkanlarını veya konuk ettiğiniz matematikçileri basit bir veri girişi ile kolayca turkmath.org sitesinde ücretsiz duyurabilirsiniz. Sisteme giriş yapmak için gerekli bilgileri almak ya da görüş ve önerilerinizi bildirmek için iletişime geçmekten çekinmeyiniz. Katkı verenler listesi için tıklayınız.

Özkan Değer ozkandeger@gmail.com

DESTEK VERENLER

ja2019

31. Journees Arithmetiques Konferansı Organizasyon Komitesi

Web sitesinin masraflarının karşılanması ve hizmetine devam edebilmesi için siz de bağış yapmak, sponsor olmak veya reklam vermek için lütfen iletişime geçiniz.

ONLİNE ZİYARETÇİLER


©2013-2024 turkmath.org
Tüm hakları saklıdır