turkmath.org

Türkiye'deki Matematiksel Etkinlikler


06 Aralık 2023, 18:00


Türk Matematik Derneği Seçkin Seminerler Serisi

Old-fashioned Machine Learning: Using Diffusion Methods to Learn Underlying Structure

Ingrid Daubechies
Duke University, Amerika Birleşik Devletleri

Many datasets consist of complex items that can be reasonably surmised to lie on a manifold of much lower dimension than the number of parameters or coordinates with which the individual items are acquired. Manifold diffusion is an established method, used successfully to parametrize such datasets much more succinctly. The talk describes an enhancement of this method: when each individual item is itself a complex object, as is the case in many applications, one can model the collection as a fiber bundle, and build a fiber bundle diffusion operator from which one can gradually learn properties of the underlying base manifold. This will be illustrated with applications to morphological evolutionary studies in biology.


NOT: https://nyu.zoom.us/j/96571913368?pwd=YStxRjJ3U3JxdmN5Qko0N3JHeDdFZz09

Yapay Öğrenme İngilizce
Zoom

admin 06.12.2023

Yaklaşan Seminerler Seminer Arşivi
 

İLETİŞİM

Akademik biriminizin ya da çalışma grubunuzun ülkemizde gerçekleşen etkinliklerini, ilan etmek istediğiniz burs, ödül, akademik iş imkanlarını veya konuk ettiğiniz matematikçileri basit bir veri girişi ile kolayca turkmath.org sitesinde ücretsiz duyurabilirsiniz. Sisteme giriş yapmak için gerekli bilgileri almak ya da görüş ve önerilerinizi bildirmek için iletişime geçmekten çekinmeyiniz. Katkı verenler listesi için tıklayınız.

Özkan Değer ozkandeger@gmail.com

DESTEK VERENLER

ja2019

31. Journees Arithmetiques Konferansı Organizasyon Komitesi

Web sitesinin masraflarının karşılanması ve hizmetine devam edebilmesi için siz de bağış yapmak, sponsor olmak veya reklam vermek için lütfen iletişime geçiniz.

ONLİNE ZİYARETÇİLER


©2013-2024 turkmath.org
Tüm hakları saklıdır