turkmath.org

Türkiye'deki Matematiksel Etkinlikler


05 Aralık 2023, 18:00


Feza Gürsey Fizik ve Matematik UAM FGC Yüksek Yapılar Seminerleri

Complexes of stable infinity-categories

Merlin Christ
Institut de Mathématiques de Jussieu – Paris Rive Gauche, Fransa

Abstract: A complex of stable infinity-categories is a categorification of a chain complex, meaning a sequence of stable infinity-categories together with a differential that squares to the zero functor. We refer to such categorified complexes as categorical complexes. We give a categorification of the totalization construction, which associates a categorical complex with a categorical multi-complex. Special cases include the totalizations of commutative squares or higher cubes of stable infinity categories. This can be used to construct interesting examples of categorical complexes, for instance coming from normal crossing divisors.
The study of categorical complexes can be seen as part of the conjectural/emerging subject of categorified homological algebra. We will also indicate a partial formalisation of this, based on the notion of a lax additive (infinity,2)-category, categorifying the notion of an additive 1-category.
This talk is based on joint work with T. Dyckerhoff and T. Walde, see https://arxiv.org/abs/2301.02606.


NOT: Join Zoom Meeting https://ozyegin-edu-tr.zoom.us/j/96956596842?pwd=cDNHQy8vR0lkMk8velhGZDdzU1p1UT09 Meeting ID: 969 5659 6842 Passcode: 442777

Cebir İngilizce
Zoom

fgc 18.11.2023

Yaklaşan Seminerler Seminer Arşivi
 

İLETİŞİM

Akademik biriminizin ya da çalışma grubunuzun ülkemizde gerçekleşen etkinliklerini, ilan etmek istediğiniz burs, ödül, akademik iş imkanlarını veya konuk ettiğiniz matematikçileri basit bir veri girişi ile kolayca turkmath.org sitesinde ücretsiz duyurabilirsiniz. Sisteme giriş yapmak için gerekli bilgileri almak ya da görüş ve önerilerinizi bildirmek için iletişime geçmekten çekinmeyiniz. Katkı verenler listesi için tıklayınız.

Özkan Değer ozkandeger@gmail.com

DESTEK VERENLER

ja2019

31. Journees Arithmetiques Konferansı Organizasyon Komitesi

Web sitesinin masraflarının karşılanması ve hizmetine devam edebilmesi için siz de bağış yapmak, sponsor olmak veya reklam vermek için lütfen iletişime geçiniz.

ONLİNE ZİYARETÇİLER


©2013-2023 turkmath.org
Tüm hakları saklıdır