turkmath.org

Türkiye'deki Matematiksel Etkinlikler


26 Eylül 2023, 15:00


Feza Gürsey Fizik ve Matematik UAM FGC Yüksek Yapılar Seminerleri

$TQFT$s and gapped phases with non-invertible symmetries

Lakshya Bhardwaj
University of Oxford, Birleşik Krallık

I will discuss classification of topological quantum field theories ($TQFT$s) with non-invertible generalized/categorical symmetries. From a condensed matter point of view, this is related to the classification of gapped phases of systems with non-invertible symmetries. Although the general formalism will be applicable to any spacetime dimension, I will provide concrete details in spacetime dimension $d=2$. As main examples, I will describe the only ($1+1$)d gapped phase with Ising symmetry which carries $3$ vacua along with relative Euler terms, and four possible ($1+1$)d gapped phases with $Rep(S_3)$ symmetry. Along the way, I will also discuss the order parameters for such gapped phases, which carry generalized charges under non-invertible symmetries.
 


NOT: Join Zoom Meeting https://ozyegin-edu-tr.zoom.us/j/96956596842?pwd=cDNHQy8vR0lkMk8velhGZDdzU1p1UT09 Meeting ID: 969 5659 6842 Passcode: 442777

Matematiksel Fizik İngilizce
Zoom

fgc 02.10.2023

Yaklaşan Seminerler Seminer Arşivi
 

İLETİŞİM

Akademik biriminizin ya da çalışma grubunuzun ülkemizde gerçekleşen etkinliklerini, ilan etmek istediğiniz burs, ödül, akademik iş imkanlarını veya konuk ettiğiniz matematikçileri basit bir veri girişi ile kolayca turkmath.org sitesinde ücretsiz duyurabilirsiniz. Sisteme giriş yapmak için gerekli bilgileri almak ya da görüş ve önerilerinizi bildirmek için iletişime geçmekten çekinmeyiniz. Katkı verenler listesi için tıklayınız.

Özkan Değer ozkandeger@gmail.com

DESTEK VERENLER

ja2019

31. Journees Arithmetiques Konferansı Organizasyon Komitesi

Web sitesinin masraflarının karşılanması ve hizmetine devam edebilmesi için siz de bağış yapmak, sponsor olmak veya reklam vermek için lütfen iletişime geçiniz.

ONLİNE ZİYARETÇİLER


©2013-2023 turkmath.org
Tüm hakları saklıdır