turkmath.org

Türkiye'deki Matematiksel Etkinlikler


02 Haziran 2023, 10:30


Feza Gürsey Fizik ve Matematik UAM Dual Perspektifler Seminerleri

The geometry of hidden symmetries in supergravity and holography (Part I)

Axel Kleinschmidt
Max Planck Institut für Gravitationsphysik, Albert Einstein Institut, Almanya

Supersymmetric extensions of Einstein geometric theory of generalrelativity have the remarkable feature that they can give rise to unexpected global symmetries, known as hidden symmetries. In recent years, there has been progress in phrasing them in a geometric manner through so-called generalised or exceptional geometry. In the first part, I will review these structures and how they give rise to the symmetries of supergravity. I will sketch how they can be used to formulate and study deformations of supergravity in a   systematic way. In the second part, I will apply these ideas to a particularly interesting case, both mathematically and physically. This is the case of two-dimensional dilaton gravity, where work since the 1970s on solution generating techniques and integrable system has been active and is related to an underlying affine Kac-Moody symmetry. I will review recent work on constructing the associated exceptional field theory and use it to obtain new dilaton-gravity models that allow for AdS type solutions that are conjectured to be holographically dual to matrix models, such as the one associated to D0 branes.


NOT: Konuşma seminer salonunda yüz yüze yapılacaktır.

Matematiksel Fizik İngilizce
Feza Gürsey Fizik ve Matematik UygAr Merkezi, Boğaziçi Üniversitesi-Kandilli Kampüsü, Üsküdar 34684, Istanbul

fgc 25.05.2023

Yaklaşan Seminerler Seminer Arşivi
 

İLETİŞİM

Akademik biriminizin ya da çalışma grubunuzun ülkemizde gerçekleşen etkinliklerini, ilan etmek istediğiniz burs, ödül, akademik iş imkanlarını veya konuk ettiğiniz matematikçileri basit bir veri girişi ile kolayca turkmath.org sitesinde ücretsiz duyurabilirsiniz. Sisteme giriş yapmak için gerekli bilgileri almak ya da görüş ve önerilerinizi bildirmek için iletişime geçmekten çekinmeyiniz. Katkı verenler listesi için tıklayınız.

Özkan Değer ozkandeger@gmail.com

DESTEK VERENLER

ja2019

31. Journees Arithmetiques Konferansı Organizasyon Komitesi

Web sitesinin masraflarının karşılanması ve hizmetine devam edebilmesi için siz de bağış yapmak, sponsor olmak veya reklam vermek için lütfen iletişime geçiniz.

ONLİNE ZİYARETÇİLER


©2013-2023 turkmath.org
Tüm hakları saklıdır