turkmath.org

Türkiye'deki Matematiksel Etkinlikler


31 Mayıs 2023, 17:00


Feza Gürsey Fizik ve Matematik UAM FGC-IPM-HRI Sayılar Teorisi Seminerleri

Abelian arboreal representations

Carlo Pagano
Concordia University Montreal, Kanada

I will present joint work with Andrea Ferraguti which makes progress on a conjecture of Andrews and Petsche that classifies abeliandynamical Galois groups over number fields, in the unicritical case. I will explain how to reduce the conjecture to the post-critically finite case and the key tools to handle all unicritical PCF with periodic critical orbit over any number field and all PCF over quadratic number fields. Along the way I will present an earlier rigidity result of ours on the maximal closed subgroup of the automorphism group of a binary rooted tree, which offered us with the main input to translate the commutativity of the Galois image into diophantine equations. I will also overview progress on the tightly related  problem of lower bounding arboreal degrees.


NOT: ZOOM MEETING ID: 856 1386 0958 PASSCODE: 513992

Sayılar Teorisi İngilizce
Zoom

fgc 24.05.2023

Yaklaşan Seminerler Seminer Arşivi
 

İLETİŞİM

Akademik biriminizin ya da çalışma grubunuzun ülkemizde gerçekleşen etkinliklerini, ilan etmek istediğiniz burs, ödül, akademik iş imkanlarını veya konuk ettiğiniz matematikçileri basit bir veri girişi ile kolayca turkmath.org sitesinde ücretsiz duyurabilirsiniz. Sisteme giriş yapmak için gerekli bilgileri almak ya da görüş ve önerilerinizi bildirmek için iletişime geçmekten çekinmeyiniz. Katkı verenler listesi için tıklayınız.

Özkan Değer ozkandeger@gmail.com

DESTEK VERENLER

ja2019

31. Journees Arithmetiques Konferansı Organizasyon Komitesi

Web sitesinin masraflarının karşılanması ve hizmetine devam edebilmesi için siz de bağış yapmak, sponsor olmak veya reklam vermek için lütfen iletişime geçiniz.

ONLİNE ZİYARETÇİLER


©2013-2024 turkmath.org
Tüm hakları saklıdır