turkmath.org

Türkiye'deki Matematiksel Etkinlikler


25 Mayıs 2022, 21:00


Yozgat Bozok Üniversitesi Matematik Bölümü Genel Seminerleri

Kontsevich'in Rasyonel Düzlem Eğrileri Formülü

Deniz Genlik
Ohio State University, Amerika Birleşik Devletleri

Bu konuşmada basit kavramlardan başlayarak tarihi Antik Yunan matematiğine kadar uzanan bir soruya cevap arayacağız: “Projektif düzlem üzerinde 3d-1 genel noktadan kaç tane derecesi d olan rasyonel eğri geçer?”. Eğer size “Bu soruyu cevaplamak için, d=1 durumunu bilmek yeterlidir.” desem inanır mıydınız? İnanmalısınız, bu inanması güç sonuç Kontsevich formülü olarak biliniyor ve konuşmamız bu sonucun bir ispatını ele alacak.


NOT: Yayın linki: https://ictima.bozok.edu.tr/fer-gif-xni-fhz (Giriş Kodu: 722305 )

Geometri Türkçe
Çevrimiçi: Bozok İçtima
İlgili Web Bağlantısı

bozok 25.05.2022

Yaklaşan Seminerler Seminer Arşivi
 

İLETİŞİM

Akademik biriminizin ya da çalışma grubunuzun ülkemizde gerçekleşen etkinliklerini, ilan etmek istediğiniz burs, ödül, akademik iş imkanlarını veya konuk ettiğiniz matematikçileri basit bir veri girişi ile kolayca turkmath.org sitesinde ücretsiz duyurabilirsiniz. Sisteme giriş yapmak için gerekli bilgileri almak ya da görüş ve önerilerinizi bildirmek için iletişime geçmekten çekinmeyiniz. Katkı verenler listesi için tıklayınız.

Özkan Değer ozkandeger@gmail.com

DESTEK VERENLER

ja2019

31. Journees Arithmetiques Konferansı Organizasyon Komitesi

Web sitesinin masraflarının karşılanması ve hizmetine devam edebilmesi için siz de bağış yapmak, sponsor olmak veya reklam vermek için lütfen iletişime geçiniz.

ONLİNE ZİYARETÇİLER


©2013-2022 turkmath.org
Tüm hakları saklıdır