turkmath.org

Türkiye'deki Matematiksel Etkinlikler


03 Mayıs 2022, 17:00


Ters Problem Seminerleri

Inverse problem for the Sturm–Liouville operators with frozen argument

Maria Kuznetsova
Saratov State University, Rusya

This talk is devoted to recovering the Sturm--Liouville operator with frozen argument from its spectrum. Unique solvability of this inverse problem depends on the position of frozen argument and the boundary conditions. We compare different approaches to the inverse problem and the corresponding results in two cases of rational and irrational frozen argument. Further, we suggest a new unified approach to operators with frozen argument, which is effective in both cases.

Applying it, we obtain new-type asymptotic formulae completely characterizing the class of sequences that can be spectra of the considered operators.

This talk is based on the paper: Kuznetsova, M. Necessary and sufficient conditions for the spectra of the Sturm--Liouville operators with frozen argument, Applied Mathematics Letters 131 (2022), article 108035.

The paper is available via the link https://authors.elsevier.com/a/1enGg3BGwfEDzY

 

SEMINARS ON INVERSE PROBLEMS THEORY AND APPLICATIONS: https://www.inverseproblemseminars.com


NOT: Meeting ID: 967 6835 8960 Passcode: 705810

Diğer İngilizce
Zoom

soip 27.04.2022

Yaklaşan Seminerler Seminer Arşivi
 

İLETİŞİM

Akademik biriminizin ya da çalışma grubunuzun ülkemizde gerçekleşen etkinliklerini, ilan etmek istediğiniz burs, ödül, akademik iş imkanlarını veya konuk ettiğiniz matematikçileri basit bir veri girişi ile kolayca turkmath.org sitesinde ücretsiz duyurabilirsiniz. Sisteme giriş yapmak için gerekli bilgileri almak ya da görüş ve önerilerinizi bildirmek için iletişime geçmekten çekinmeyiniz. Katkı verenler listesi için tıklayınız.

Özkan Değer ozkandeger@gmail.com

DESTEK VERENLER

ja2019

31. Journees Arithmetiques Konferansı Organizasyon Komitesi

Web sitesinin masraflarının karşılanması ve hizmetine devam edebilmesi için siz de bağış yapmak, sponsor olmak veya reklam vermek için lütfen iletişime geçiniz.

ONLİNE ZİYARETÇİLER


©2013-2022 turkmath.org
Tüm hakları saklıdır