turkmath.org

Türkiye'deki Matematiksel Etkinlikler


22 Nisan 2022, 14:00


Gebze Teknik Üniversitesi Matematik Bölümü Genel Seminerleri

"Korona Problemi" Üzerine

Heybetkulu Mustafayev
Van Yüzüncü Yıl Üniversitesi, Türkiye

"Korona" denilince, bugün neredeyse herkesin aklına aylardır tüm dünyayı etkisi altına alan Covid-19 virüsü gelir. "Korona" her ne kadar bize tüm bu olumsuzlukları çağrıştırsa da, farklı alanlarda bambaşka anlamlar da ifade edebilmektedir. Mesela, matematikçiler için "Korona" kelimesi bildiğimizden son derece farklı bir anlam taşıyor. Matematikte "Korona Problemi" adıyla bilinen ve dünyanın ünlü matematikçileri tarafından çalışılan son derece önemli bazı matematiksel gerçekleri ifade eder. $\mathbb{D}$ kompleks düzlemin açık birim yuvarı olmak üzere, $\mathbb{D}$ üzerinde analitik ve sınırlı tüm fonksiyonlar uzayını $H^{\infty}$ ile gösterelim. Bu uzay \begin{equation*} \|f\|_{\infty}=\sup \{|f(z)|: z \in \mathbb{D}\} \end{equation*} normuna ve fonksiyonların çarpma işlemine göre bir Banach cebridir. Sıfırdan farklı $\Phi: H^{\infty} \rightarrow \mathbb{C}$ linear dönüşümü, her $f, g \in H^{\infty}$ için $\Phi(f g)=\Phi(f) \Phi(g)$ eşitliğini sağlıyorsa, $\Phi$ ye $H^{\infty}$ un bir kompleks homomorfizmi denir. Örnegin, her $\lambda \in \mathbb{D}$ için, $\phi_{\lambda}: f \rightarrow f(\lambda)$ dönüşümü $H^{\infty}$ un bir $\phi_{\lambda}$ kompleks homomorfizmini tanımlar. Acaba, $H^{\infty}$ un başka kompleks homomorfizmleri hakkında ne söyleyebiliriz? Bahsedeceğimiz korona problemi bu soruya cevap arıyor.

Seminer linki aşağıdadır:

https://teams.microsoft.com/meetingOptions/?organizerId=a343f6fd-86f8-4abe-95cf-3c7f4ad5f0ca&tenantId=066690f2-a8a6-4889-852e-124371dcbd6f&threadId=19_0ae91f7b86a24e8fa1d818a6f74b22a1@thread.tacv2&messageId=1650346284288&language=en-US

Analiz İngilizce
Microsoft Teams

gtumatematik 20.04.2022

Yaklaşan Seminerler Seminer Arşivi
 

İLETİŞİM

Akademik biriminizin ya da çalışma grubunuzun ülkemizde gerçekleşen etkinliklerini, ilan etmek istediğiniz burs, ödül, akademik iş imkanlarını veya konuk ettiğiniz matematikçileri basit bir veri girişi ile kolayca turkmath.org sitesinde ücretsiz duyurabilirsiniz. Sisteme giriş yapmak için gerekli bilgileri almak ya da görüş ve önerilerinizi bildirmek için iletişime geçmekten çekinmeyiniz. Katkı verenler listesi için tıklayınız.

Özkan Değer ozkandeger@gmail.com

DESTEK VERENLER

ja2019

31. Journees Arithmetiques Konferansı Organizasyon Komitesi

Web sitesinin masraflarının karşılanması ve hizmetine devam edebilmesi için siz de bağış yapmak, sponsor olmak veya reklam vermek için lütfen iletişime geçiniz.

ONLİNE ZİYARETÇİLER


©2013-2022 turkmath.org
Tüm hakları saklıdır