turkmath.org

Türkiye'deki Matematiksel Etkinlikler


20 Nisan 2022, 21:00


Selçuk Üniversitesi Matematik Bölümü Genel Seminerleri

Adakale'nin Saklı Türküleri

Cenk Güray
Hacettepe Üniversitesi, Türkiye

Balkan toprakları, kadim bir kültürlerarası çeşitliliği ve bir arada yaşama kültürünü yansıtmaktadır. Tuna nehri kıyısındaki en stratejik Osmanlı-Türk yerleşim yerlerinden biri olan Adakale, Romanya, Bulgaristan, Sırbistan ile bölgedeki Türk kimliği arasında kültürel bir bağlantı noktasıydı. 1970 yılında Romanya ve Yugoslavya hükümetleri arasında yapılan anlaşmayla bir barajın inşa edilmesi sonucu Tuna boylarının son hatırası olan Adakale sular altında kaldı. Bu kültürel hazinenin suyun altında kalan somut varlıklar dışındaki temas edilebilir tek kısmi Adakale halkından kalan türkülerdir. Söz konusu türkülerle ilgili Türkolog İgnac Kunos’un, yazar, besteci ve araştırmacı Kemal Altınkaya’nın, müzikolog ve sanat tarihçisi Eugenia Popescu-Judetz’in ve Cluj üniversitesi müzikoloji bölümünün derleme çalışmaları önem arz etmektedir. Bu seminer, başta Adakale olmak üzere balkan topraklarındaki böylesi “saklı” türküleri önceki çalışmaların ışığı altında, müzik teorisi ve yapay zekâ (makine öğrenme) yöntemlerinin kesişimiyle yeniden canlandırarak, bu bölgenin kültür mirasını “hatırlatmayı” hedefleyen bir projenin ana hatları üzerinde duracaktır.

 

Anahtar Kelimeler: Adakale, saklı türküler, müzik teorisi, makine öğrenme, ezgi çekirdekleri             

 


NOT: https://us06web.zoom.us/j/82925470596

Disiplinlerarası Türkçe
Zoom

selcukuni1 18.04.2022

Yaklaşan Seminerler Seminer Arşivi
 

İLETİŞİM

Akademik biriminizin ya da çalışma grubunuzun ülkemizde gerçekleşen etkinliklerini, ilan etmek istediğiniz burs, ödül, akademik iş imkanlarını veya konuk ettiğiniz matematikçileri basit bir veri girişi ile kolayca turkmath.org sitesinde ücretsiz duyurabilirsiniz. Sisteme giriş yapmak için gerekli bilgileri almak ya da görüş ve önerilerinizi bildirmek için iletişime geçmekten çekinmeyiniz. Katkı verenler listesi için tıklayınız.

Özkan Değer ozkandeger@gmail.com

DESTEK VERENLER

ja2019

31. Journees Arithmetiques Konferansı Organizasyon Komitesi

Web sitesinin masraflarının karşılanması ve hizmetine devam edebilmesi için siz de bağış yapmak, sponsor olmak veya reklam vermek için lütfen iletişime geçiniz.

ONLİNE ZİYARETÇİLER


©2013-2022 turkmath.org
Tüm hakları saklıdır