turkmath.org

Türkiye'deki Matematiksel Etkinlikler


14 Nisan 2022, 18:00


Bilkent Üniversitesi Analiz Seminerleri

The Fokas Method for Linear PDEs

Konstantinos Kalimeris
Academy of Athens, Yunanistan

In almost every textbook for Partial Differential Equations(PDEs), solutions of linear PDEs for specific initial and boundary value problems (IBVPs) are presented. Many of these problems are considered classical since they provide a paradigm of how the several methods for solving linear PDEs are applied. In this talk, we revisit some of these classical problems using the Unified Transform(UT) method, also known as the Fokas method. Our goal is twofold: (a) show some major limitations of the classical transform methods (b) give the outline of a new unified methodology which overcomes these limitations and provides effective pathways for the relevant analytical and numerical solutions. This talk is also appropriate for undergraduate students with basic knowledge in Complex Analysis and PDEs.


NOT: To request the event link, please send a message to goncha@fen.bilkent.edu.tr

Analiz İngilizce
Zoom

botan 12.04.2022

Yaklaşan Seminerler Seminer Arşivi
 

İLETİŞİM

Akademik biriminizin ya da çalışma grubunuzun ülkemizde gerçekleşen etkinliklerini, ilan etmek istediğiniz burs, ödül, akademik iş imkanlarını veya konuk ettiğiniz matematikçileri basit bir veri girişi ile kolayca turkmath.org sitesinde ücretsiz duyurabilirsiniz. Sisteme giriş yapmak için gerekli bilgileri almak ya da görüş ve önerilerinizi bildirmek için iletişime geçmekten çekinmeyiniz. Katkı verenler listesi için tıklayınız.

Özkan Değer ozkandeger@gmail.com

DESTEK VERENLER

ja2019

31. Journees Arithmetiques Konferansı Organizasyon Komitesi

Web sitesinin masraflarının karşılanması ve hizmetine devam edebilmesi için siz de bağış yapmak, sponsor olmak veya reklam vermek için lütfen iletişime geçiniz.

ONLİNE ZİYARETÇİLER


©2013-2023 turkmath.org
Tüm hakları saklıdır