turkmath.org

Türkiye'deki Matematiksel Etkinlikler


11 Nisan 2022, 15:00


Bilkent Üniversitesi Topoloji Seminerleri

The Gromov-Hausdorff Distance Between Spheres

Facundo Mémoli
Ohio State University, Amerika Birleşik Devletleri

The Gromov-Hausdorff distance is a fundamental tool in Riemanian geometry, and also in applied geometry and topology. Whereas it is often easy to estimate the value of the distance between two given metric spaces, its precise value is rarely easy to determine. Some of these estimates follow from considerations related to the notion of 'persistent homology' and Gromov's filling radius. However, these turn out to be non-sharp. In this talk I will describe results that we have obtained which permit calculating the precise value to the Gromov-Hausdorff between certain pairs of spheres (endowed with their geodesic distance). These results involve lower bounds, which arise from certain versions of the Borsuk-Ulam theorem which are applicable to discontinuous maps, and from the construction of specialized "correspondences" between spheres which yield matching upper bounds in some cases.


NOT: To request the event link, please send a message to cihan.okay@bilkent.edu.tr

Topoloji İngilizce
Zoom

botan 08.04.2022

Yaklaşan Seminerler Seminer Arşivi
 

İLETİŞİM

Akademik biriminizin ya da çalışma grubunuzun ülkemizde gerçekleşen etkinliklerini, ilan etmek istediğiniz burs, ödül, akademik iş imkanlarını veya konuk ettiğiniz matematikçileri basit bir veri girişi ile kolayca turkmath.org sitesinde ücretsiz duyurabilirsiniz. Sisteme giriş yapmak için gerekli bilgileri almak ya da görüş ve önerilerinizi bildirmek için iletişime geçmekten çekinmeyiniz. Katkı verenler listesi için tıklayınız.

Özkan Değer ozkandeger@gmail.com

DESTEK VERENLER

ja2019

31. Journees Arithmetiques Konferansı Organizasyon Komitesi

Web sitesinin masraflarının karşılanması ve hizmetine devam edebilmesi için siz de bağış yapmak, sponsor olmak veya reklam vermek için lütfen iletişime geçiniz.

ONLİNE ZİYARETÇİLER


©2013-2023 turkmath.org
Tüm hakları saklıdır