turkmath.org

Türkiye'deki Matematiksel Etkinlikler


08 Nisan 2022, 15:40


Bilkent Üniversitesi ODTÜ-Bilkent Cebirsel Geometri Seminerleri

Picard Groups of the Moduli Spaces of Riemann Surfaces with Certain Finite Abelian Symmetry Groups

Yıldıray Ozan
ODTÜ, Türkiye

 In 2021, H. Chen determined all finite abelian regular branched covers of the 2-sphere with the property that all homeomorphisms of the base preserving the branch set lift to the cover, extending the previous works of Ghaswala-Winarski and Atalan-Medettoğulları-Ozan. In this talk, we will present a consequence of this classification to the computation of Picard groups of moduli spaces of complex projective curves with certain symmetries. Indeed, we will use the work by K. Kordek already used by him for similar computations. During the talk we will try to explain the necessary concepts and tools following Kordek's work.


NOT: One day before the seminar, an announcement with the Zoom meeting link will be sent to those who registered with Sertöz. If you have registered before for one of the previous talks, there is no need to register again; you will automatically receive a link for this talk too. If you have not registered before, please contact him at sertoz@bilkent.edu.tr.

Cebirsel Geometri İngilizce
Zoom

ags 01.04.2022

Yaklaşan Seminerler Seminer Arşivi
 

İLETİŞİM

Akademik biriminizin ya da çalışma grubunuzun ülkemizde gerçekleşen etkinliklerini, ilan etmek istediğiniz burs, ödül, akademik iş imkanlarını veya konuk ettiğiniz matematikçileri basit bir veri girişi ile kolayca turkmath.org sitesinde ücretsiz duyurabilirsiniz. Sisteme giriş yapmak için gerekli bilgileri almak ya da görüş ve önerilerinizi bildirmek için iletişime geçmekten çekinmeyiniz. Katkı verenler listesi için tıklayınız.

Özkan Değer ozkandeger@gmail.com

DESTEK VERENLER

ja2019

31. Journees Arithmetiques Konferansı Organizasyon Komitesi

Web sitesinin masraflarının karşılanması ve hizmetine devam edebilmesi için siz de bağış yapmak, sponsor olmak veya reklam vermek için lütfen iletişime geçiniz.

ONLİNE ZİYARETÇİLER


©2013-2022 turkmath.org
Tüm hakları saklıdır