turkmath.org

Türkiye'deki Matematiksel Etkinlikler


25 Mart 2022, 15:40


Bilkent Üniversitesi ODTÜ-Bilkent Cebirsel Geometri Seminerleri

Heights, periods, and arithmetic on curves

Emre Can Sertöz
Hannover, Almanya

The size of an explicit representation of a given rational point on an algebraic curve is captured by its canonical height. However, the canonical height is defined through the dynamics on the Jacobian and is not particularly accessible to computation. In 1984, Faltings related the canonical height to the transcendental "self-intersection" number of the point, which was recently used by van Bommel-- Holmes--Müller (2020) to give a general algorithm to compute heights. The corresponding notion for heights in higher dimensions is inaccessible to computation. We present a new method for computing heights that promises to generalize well to higher dimensions. This is joint work with Spencer Bloch and Robin de Jong.

Cebirsel Geometri İngilizce
Zoom

ags 04.03.2022

Yaklaşan Seminerler Seminer Arşivi
 

İLETİŞİM

Akademik biriminizin ya da çalışma grubunuzun ülkemizde gerçekleşen etkinliklerini, ilan etmek istediğiniz burs, ödül, akademik iş imkanlarını veya konuk ettiğiniz matematikçileri basit bir veri girişi ile kolayca turkmath.org sitesinde ücretsiz duyurabilirsiniz. Sisteme giriş yapmak için gerekli bilgileri almak ya da görüş ve önerilerinizi bildirmek için iletişime geçmekten çekinmeyiniz. Katkı verenler listesi için tıklayınız.

Özkan Değer ozkandeger@gmail.com

DESTEK VERENLER

ja2019

31. Journees Arithmetiques Konferansı Organizasyon Komitesi

Web sitesinin masraflarının karşılanması ve hizmetine devam edebilmesi için siz de bağış yapmak, sponsor olmak veya reklam vermek için lütfen iletişime geçiniz.

ONLİNE ZİYARETÇİLER


©2013-2023 turkmath.org
Tüm hakları saklıdır