turkmath.org

Türkiye'deki Matematiksel Etkinlikler


04 Mart 2022, 15:40


Bilkent Üniversitesi ODTÜ-Bilkent Cebirsel Geometri Seminerleri

Real enumerative invariants and their refinement

Ilia Itenberg
imj-prg (Institut de mathématiques de Jussieu – Paris Rive Gauche), Fransa

The talk is devoted to several real and tropical enumerative problems. We suggest new invariants of the projective plane (and, more generally, of toric surfaces) that arise as results of an appropriate enumeration of real elliptic curves.
These invariants admit a refinement (according to the quantum index) similar to the one introduced by Grigory Mikhalkin in the rational case. We discuss tropical counterparts of the elliptic invariants under consideration and establish a tropical algorithm allowing one to compute them.
This is a joint work with Eugenii Shustin


NOT: One day before the seminar, an announcement with the Zoom meeting link will be sent to those who registered with Sertöz. If you have registered before for one of the previous talks, there is no need to register again; you will automatically receive a link for this talk too. If you have not registered before, please contact him at sertoz@bilkent.edu.tr.

Cebirsel Geometri İngilizce
Zoom

ags 28.02.2022

Yaklaşan Seminerler Seminer Arşivi
 

İLETİŞİM

Akademik biriminizin ya da çalışma grubunuzun ülkemizde gerçekleşen etkinliklerini, ilan etmek istediğiniz burs, ödül, akademik iş imkanlarını veya konuk ettiğiniz matematikçileri basit bir veri girişi ile kolayca turkmath.org sitesinde ücretsiz duyurabilirsiniz. Sisteme giriş yapmak için gerekli bilgileri almak ya da görüş ve önerilerinizi bildirmek için iletişime geçmekten çekinmeyiniz. Katkı verenler listesi için tıklayınız.

Özkan Değer ozkandeger@gmail.com

DESTEK VERENLER

ja2019

31. Journees Arithmetiques Konferansı Organizasyon Komitesi

Web sitesinin masraflarının karşılanması ve hizmetine devam edebilmesi için siz de bağış yapmak, sponsor olmak veya reklam vermek için lütfen iletişime geçiniz.

ONLİNE ZİYARETÇİLER


©2013-2022 turkmath.org
Tüm hakları saklıdır