turkmath.org

Türkiye'deki Matematiksel Etkinlikler


09 Şubat 2022, 20:00


Türk Matematik Derneği Seçkin Seminerler Serisi

Universality Laws for Randomized Dimension Reduction

Joel Tropp
California Institute of Technology, Amerika Birleşik Devletleri

Dimension reduction is the process of embedding high-dimensional data into a lower dimensional space to facilitate its analysis. In the Euclidean setting, one fundamental technique for dimension reduction is to apply a random linear map to the data. The question is how large the embedding dimension must be to ensure that randomized dimension reduction succeeds with high probability. This talk describes a phase transition in the behavior of the dimension reduction map as the embedding dimension increases. The location of this phase transition is universal for a large class of datasets and random dimension reduction maps. Furthermore, the stability properties of randomized dimension reduction are also universal. These results have many applications in numerical analysis, signal processing, and statistics. Joint work with Samet Oymak (UCR). For more information, see https://arxiv.org/abs/1511.09433.


NOT: Meeting ID: 977 5269 4799 Passcode: 895663

Uygulamalı Matematik İngilizce
Zoom
İlgili Web Bağlantısı

admin 07.02.2022

Yaklaşan Seminerler Seminer Arşivi
 

İLETİŞİM

Akademik biriminizin ya da çalışma grubunuzun ülkemizde gerçekleşen etkinliklerini, ilan etmek istediğiniz burs, ödül, akademik iş imkanlarını veya konuk ettiğiniz matematikçileri basit bir veri girişi ile kolayca turkmath.org sitesinde ücretsiz duyurabilirsiniz. Sisteme giriş yapmak için gerekli bilgileri almak ya da görüş ve önerilerinizi bildirmek için iletişime geçmekten çekinmeyiniz. Katkı verenler listesi için tıklayınız.

Özkan Değer ozkandeger@gmail.com

DESTEK VERENLER

ja2019

31. Journees Arithmetiques Konferansı Organizasyon Komitesi

Web sitesinin masraflarının karşılanması ve hizmetine devam edebilmesi için siz de bağış yapmak, sponsor olmak veya reklam vermek için lütfen iletişime geçiniz.

ONLİNE ZİYARETÇİLER


©2013-2022 turkmath.org
Tüm hakları saklıdır