turkmath.org

Türkiye'deki Matematiksel Etkinlikler


02 Şubat 2022, 15:00


Galatasaray Üniversitesi Genel Seminer

Characterizing Abelian differentials and pseudo-Anosov maps as permutations of integers

Ahmad Rafiqi
Galatasaray Üniversitesi, Türkiye

Thurston's theory of homeomorphisms from a compact surface of genus greater than one to itself, classifies such maps (and their mapping classes) into three types: periodic, pseudo-Anosov, or reducible - where the surface decomposes into pieces on which the restrictions of the map are either periodic or pseudo-Anosov. The pseudo-Anosov case is thus of great interest in studying these maps. In this case, an integrable quadratic holomorphic differential exists on the surface w.r.t. a Riemann surface structure. When the foliations of the quadratic differential are orientable, namely when there is an Abelian differential preserved by the map, we will characterize the structure of the surface and the pseudo-Anosov map in terms of a permutation of integers.

Diğer İngilizce
FEF A324 sınıfı

gsu2 25.01.2022

Yaklaşan Seminerler Seminer Arşivi
 

İLETİŞİM

Akademik biriminizin ya da çalışma grubunuzun ülkemizde gerçekleşen etkinliklerini, ilan etmek istediğiniz burs, ödül, akademik iş imkanlarını veya konuk ettiğiniz matematikçileri basit bir veri girişi ile kolayca turkmath.org sitesinde ücretsiz duyurabilirsiniz. Sisteme giriş yapmak için gerekli bilgileri almak ya da görüş ve önerilerinizi bildirmek için iletişime geçmekten çekinmeyiniz. Katkı verenler listesi için tıklayınız.

Özkan Değer ozkandeger@gmail.com

DESTEK VERENLER

ja2019

31. Journees Arithmetiques Konferansı Organizasyon Komitesi

Web sitesinin masraflarının karşılanması ve hizmetine devam edebilmesi için siz de bağış yapmak, sponsor olmak veya reklam vermek için lütfen iletişime geçiniz.

ONLİNE ZİYARETÇİLER


©2013-2022 turkmath.org
Tüm hakları saklıdır