turkmath.org

Türkiye'deki Matematiksel Etkinlikler


12 Kasım 2021, 17:00


Mimar Sinan Güzel Sanatlar Üniversitesi Matematik Bölümü Genel Seminerleri

Tekrarlı çelenk çarpımlarında kısıtlama ve yükseltme

Can Ozan Oğuz
Galatasaray Üniversitesi, Türkiye

Simetrik grubun temsilleri pek çok sebepten dolayı ilgi görüyor. 2010 yılında Khovanov, bu temsiller üzerindeki kısıtlama ve yükseltme operatörlerinin ilişkilerinden oluşan bir kategori tanımladı: Heisenberg kategorisi. Devamında bu çalışma simetrik grubun Frobenius cebirleri ile çelenk çarpımlarına genelleştirildi. Biz konuyu farklı bir yönde, simetrik grupların birbirleri ile tekrarlı çelenk çarpımları için ele alıyoruz. Bu durumda kısıtlama ve yükseltme operatörleri arasındaki ilişkileri tarif eden bir kategorinin yapısını kısmi olarak ortaya koyuyoruz. Mee Seong Im ile ortak çalışmamızdır. 

Grup Teorisi Türkçe
Microsoft Teams

msgu2 08.11.2021

Yaklaşan Seminerler Seminer Arşivi
 

İLETİŞİM

Akademik biriminizin ya da çalışma grubunuzun ülkemizde gerçekleşen etkinliklerini, ilan etmek istediğiniz burs, ödül, akademik iş imkanlarını veya konuk ettiğiniz matematikçileri basit bir veri girişi ile kolayca turkmath.org sitesinde ücretsiz duyurabilirsiniz. Sisteme giriş yapmak için gerekli bilgileri almak ya da görüş ve önerilerinizi bildirmek için iletişime geçmekten çekinmeyiniz. Katkı verenler listesi için tıklayınız.

Özkan Değer ozkandeger@gmail.com

DESTEK VERENLER

ja2019

31. Journees Arithmetiques Konferansı Organizasyon Komitesi

Web sitesinin masraflarının karşılanması ve hizmetine devam edebilmesi için siz de bağış yapmak, sponsor olmak veya reklam vermek için lütfen iletişime geçiniz.

ONLİNE ZİYARETÇİLER


©2013-2022 turkmath.org
Tüm hakları saklıdır