turkmath.org

Türkiye'deki Matematiksel Etkinlikler


11 Ekim 2021, 14:00


Boğaziçi Üniversitesi IMBM Cebir Seminerleri

Semisimplicity of some deformations of the subgroup category and the biset category

Laurence John Barker
Bilkent Üniversitesi, Türkiye

Working over a field of characteristic zero, the biset category is a linear category whose objects are the finite groups and whose morphisms $G \leftarrow H$ have basis elements corresponding to conjugacy classes of subgroups of $G {\times} H$. Its composition formula resembles the composition formula for the subgroup category, whose morphisms have basis elements corresponding to the subgroups of $G {\times} H$. The biset category is not contained in the subcategory. But we shall generalize, realizing both of those categories as particular cases of some deformations, and we shall find that each deformed biset category is contained in the corresponding deformed subgroup category. We shall show that, for almost all values of the deformation parameter, the two deformed categories have a semisimplicity property. One motive is with a view to a future harnessing of the semisimplicity, treating the biset category as if it were semisimple. This is joint work with İsmail Alperen Öğüt.

Cebir İngilizce
https://boun-edu-tr.zoom.us/j/96913066262#success

imbm_as 09.10.2021

Yaklaşan Seminerler Seminer Arşivi
 

İLETİŞİM

Akademik biriminizin ya da çalışma grubunuzun ülkemizde gerçekleşen etkinliklerini, ilan etmek istediğiniz burs, ödül, akademik iş imkanlarını veya konuk ettiğiniz matematikçileri basit bir veri girişi ile kolayca turkmath.org sitesinde ücretsiz duyurabilirsiniz. Sisteme giriş yapmak için gerekli bilgileri almak ya da görüş ve önerilerinizi bildirmek için iletişime geçmekten çekinmeyiniz. Katkı verenler listesi için tıklayınız.

Özkan Değer ozkandeger@gmail.com

DESTEK VERENLER

ja2019

31. Journees Arithmetiques Konferansı Organizasyon Komitesi

Web sitesinin masraflarının karşılanması ve hizmetine devam edebilmesi için siz de bağış yapmak, sponsor olmak veya reklam vermek için lütfen iletişime geçiniz.

ONLİNE ZİYARETÇİLER


©2013-2023 turkmath.org
Tüm hakları saklıdır