turkmath.org

Türkiye'deki Matematiksel Etkinlikler


02 Haziran 2021, 21:00


Yozgat Bozok Üniversitesi Matematik Bölümü Genel Seminerleri

Pisagor Matris Üçlüleri ve Geometrik Yorumları

Muhittin Evren Aydın
Fırat Üniversitesi, Türkiye

Pisagor matris üçlüleri; sayılar teorisinin en bilinen ve temel konularından biri olan Pisagor üçlülerinin, girdileri tam sayılar olan kare matrislere genellenmesinden ibarettir. Bilindiği üzere Pisagor üçlüleri eşsiz bir geometrik yoruma sahiptir; yani, herhangi bir dik üçgenin kenar uzunlukları aslında birer Pisagor üçlüleridir. Ancak -Pisagor matris üçlüleri- özünde pür cebirsel bir kavram olup geometrik bir yorum üzerine kurulmamıştır. İşte bu konuşmanın temel motivasyonu da böyle bir yorumu aramak olmuştur. Bu amaç doğrultusunda çeşitli ambiyant uzaylarda, -Pisagor (hiper)yüzeyleri- kavramı literatüre katılıp sınıflandırmalar elde edilmiştir.


NOT: https://meet.google.com/imr-qhzv-kke adresinden katılımınızı gerçekleştirebilirsiniz.

Geometri Türkçe
google Meet
İlgili Web Bağlantısı

bozok 31.05.2021

Yaklaşan Seminerler Seminer Arşivi
 

İLETİŞİM

Akademik biriminizin ya da çalışma grubunuzun ülkemizde gerçekleşen etkinliklerini, ilan etmek istediğiniz burs, ödül, akademik iş imkanlarını veya konuk ettiğiniz matematikçileri basit bir veri girişi ile kolayca turkmath.org sitesinde ücretsiz duyurabilirsiniz. Sisteme giriş yapmak için gerekli bilgileri almak ya da görüş ve önerilerinizi bildirmek için iletişime geçmekten çekinmeyiniz. Katkı verenler listesi için tıklayınız.

Özkan Değer ozkandeger@gmail.com

DESTEK VERENLER

ja2019

31. Journees Arithmetiques Konferansı Organizasyon Komitesi

Web sitesinin masraflarının karşılanması ve hizmetine devam edebilmesi için siz de bağış yapmak, sponsor olmak veya reklam vermek için lütfen iletişime geçiniz.

ONLİNE ZİYARETÇİLER


©2013-2022 turkmath.org
Tüm hakları saklıdır