turkmath.org

Türkiye'deki Matematiksel Etkinlikler


26 Mayıs 2021, 15:30


İstanbul Teknik Üniversitesi Matematik Bölümü Seminerleri

Non-Polynomial Divided Differences and Generalized Taylor Series

Fatma Zürnacı Yetiş
İstanbul Teknik Üniversitesi, Türkiye

Divided differences are a basic tool in interpolation and approximation by polynomials and in spline theory. They are directly involved in the definition of B-splines. Recently, Zürnacı Yetiş and Dişibüyük give an explicit representation of non-polynomial B-spline functions for a wide collection of spline spaces including trigonometric splines, hyperbolic splines, and special Müntz spaces of splines. These non-polynomial B-splines are constructed by using non-polynomial divided differences applied to a proper generalization of truncated-power function. Some properties of non-polynomial divided differences such as symmetry and Leibniz formula are obtained. With the definition of a generalized derivative operator, it is shown that as in the polynomial case, non-polynomial divided differences can be viewed as a discrete analogue of derivatives. In this study, we obtain a generalization of Taylor series using non-polynomial divided differences. Also, it is shown that non-polynomial divided differences possess some identities related to cancellation, affine combinations and ratio of determinants.

This is a joint work with Çetin Dişibüyük.


NOT: Zoom linki için kayah17@itu.edu.tr adresine mail atabilirsiniz.

Nümerik Analiz Türkçe
Zoom

itu 23.05.2021

Yaklaşan Seminerler Seminer Arşivi
 

İLETİŞİM

Akademik biriminizin ya da çalışma grubunuzun ülkemizde gerçekleşen etkinliklerini, ilan etmek istediğiniz burs, ödül, akademik iş imkanlarını veya konuk ettiğiniz matematikçileri basit bir veri girişi ile kolayca turkmath.org sitesinde ücretsiz duyurabilirsiniz. Sisteme giriş yapmak için gerekli bilgileri almak ya da görüş ve önerilerinizi bildirmek için iletişime geçmekten çekinmeyiniz. Katkı verenler listesi için tıklayınız.

Özkan Değer ozkandeger@gmail.com

DESTEK VERENLER

ja2019

31. Journees Arithmetiques Konferansı Organizasyon Komitesi

Web sitesinin masraflarının karşılanması ve hizmetine devam edebilmesi için siz de bağış yapmak, sponsor olmak veya reklam vermek için lütfen iletişime geçiniz.

ONLİNE ZİYARETÇİLER


©2013-2023 turkmath.org
Tüm hakları saklıdır