turkmath.org

Türkiye'deki Matematiksel Etkinlikler


21 Mayıs 2021, 14:00


Boğaziçi Üniversitesi Matematik Lisansüstü Seminerleri

On Sobolev Spaces

Oğuz Yılmaz
Boğaziçi Üniversitesi, Türkiye

A Sobolev space is a vector space of functions equipped with a norm that is a combination of $L^{p}$-norms of the function together with its "derivatives" up to a given order. Intuitively, a Sobolev space is a space of functions possessing sufficiently many derivatives for some application domain, such as partial differential equations, and equipped with a norm that measures both the size and regularity of a function. Their importance comes from the fact that weak solutions of some important partial differential equations exist in appropriate Sobolev spaces. We will mainly focus on the $L^{2}$-based Sobolev spaces, known as $H^{s}$ spaces, which are also Hilbert spaces because of the nature of $L^{2}$ spaces. We will also state and prove the Sobolev Embedding theorem in a special case.


NOT: Zoom Meeting ID: 971 7887 1153 / Passcode: BounMath

Matematik İngilizce
Zoom
İlgili Web Bağlantısı

osavk 18.05.2021

Yaklaşan Seminerler Seminer Arşivi
 

İLETİŞİM

Akademik biriminizin ya da çalışma grubunuzun ülkemizde gerçekleşen etkinliklerini, ilan etmek istediğiniz burs, ödül, akademik iş imkanlarını veya konuk ettiğiniz matematikçileri basit bir veri girişi ile kolayca turkmath.org sitesinde ücretsiz duyurabilirsiniz. Sisteme giriş yapmak için gerekli bilgileri almak ya da görüş ve önerilerinizi bildirmek için iletişime geçmekten çekinmeyiniz. Katkı verenler listesi için tıklayınız.

Özkan Değer ozkandeger@gmail.com

DESTEK VERENLER

ja2019

31. Journees Arithmetiques Konferansı Organizasyon Komitesi

Web sitesinin masraflarının karşılanması ve hizmetine devam edebilmesi için siz de bağış yapmak, sponsor olmak veya reklam vermek için lütfen iletişime geçiniz.

ONLİNE ZİYARETÇİLER


©2013-2023 turkmath.org
Tüm hakları saklıdır