turkmath.org

Türkiye'deki Matematiksel Etkinlikler


16 Nisan 2021, 14:30


Balıkesir Üniversitesi Matematik Bölümü Genel Seminerleri

Homotopi, Topolojik karmaşıklık ve LS-kategorileri

Tane Vergili
Karadeniz Teknik Üniversitesi, Türkiye

Herhangi iki noktası arasında yol tanımlanabilen uzaylara yol bağlantılı uzay denir. Yol bağlantılı bir X uzayında verilen iki nokta arasında tanımlanabilecek yolun kuralını veren dönüşüme ise hareket planlayıcısı denir. Uzayın yol bağlantılı olması delik/boşluk içermediği anlamına gelemeyeceği için uzay üzerinde her zaman sürekli bir hareket planlayıcısında bahsetmek mümkün değildir. Sürekli bir hareket planlayıcısı sadece ve sadece uzay büzülebilirken mümkündür. Böylece büzülemeyen bir  X uzay için hareket planlayıcısını, X x X çarpım uzayını üzerinde sürekli hareket planlayıcıları tanımlayabileceğimiz minimal sayıda büzülebilir açık alt kümelere ayrıştırmakla tanımlayabiliriz. Bu minimal sayı bize uzayın topolojik karmaşıklığını verecektir.  
Bu konuşmada öncelikle büzülebilirliği açıklayabilmek için temel anlamda homotopi kavramından daha sonra da topolojik karmaşıklık ve onunla yakın ilişkisi LS-kategorisinden bahsedeceğim. Konuşmayı takip edebilmek için lisans düzeyinde topoloji dersi almış olmak yeterli olacaktır.

Topoloji Türkçe
Google Meet
İlgili Web Bağlantısı

blksrmat 12.04.2021

Yaklaşan Seminerler Seminer Arşivi
 

İLETİŞİM

Akademik biriminizin ya da çalışma grubunuzun ülkemizde gerçekleşen etkinliklerini, ilan etmek istediğiniz burs, ödül, akademik iş imkanlarını veya konuk ettiğiniz matematikçileri basit bir veri girişi ile kolayca turkmath.org sitesinde ücretsiz duyurabilirsiniz. Sisteme giriş yapmak için gerekli bilgileri almak ya da görüş ve önerilerinizi bildirmek için iletişime geçmekten çekinmeyiniz. Katkı verenler listesi için tıklayınız.

Özkan Değer ozkandeger@gmail.com

DESTEK VERENLER

ja2019

31. Journees Arithmetiques Konferansı Organizasyon Komitesi

Web sitesinin masraflarının karşılanması ve hizmetine devam edebilmesi için siz de bağış yapmak, sponsor olmak veya reklam vermek için lütfen iletişime geçiniz.

ONLİNE ZİYARETÇİLER


©2013-2024 turkmath.org
Tüm hakları saklıdır