turkmath.org

Türkiye'deki Matematiksel Etkinlikler


28 Ocak 2021, 20:00


Yıldız Teknik Üniversitesi Matematik Bölümü Seminerleri

Homomorphic Encryption for Machine Learning Applications

Çetin Kaya Koç
İstinye Üniversitesi, Türkiye

The concept of homomorphic encryption was introduced almost exactly same time as the first public-key cryptographic algorithm RSA, which was multiplicatively homomorphic. Encryption functions with additive and multiplicative homomorphisms allow us (at least in principle) to securely compute any function, and thus are highly desired. Homomorphic encryption functions applied to machine learning scenarios have applications in healthcare, finance, and national security. Since the work of Craig Gentry, there have been several homomorphic encryption proposals, however, their time and space requirements do not give way to acceptably efficient implementations in real-world scenarios. In this talk, I will explain the use of homomorphic encryption in machine learning, and describe some of algorithmic and architectural challenges facing the implementors.


NOT: Katılım Zoom linki: https://ucsb.zoom.us/my/cetinkoc?pwd=TWVzSVJxaWZnUnpHUkVzZ3N5eVBxUT09

Şifreleme ve Bilgi Güvenliği İngilizce
Zoom

admin 22.01.2021

Yaklaşan Seminerler Seminer Arşivi
 

İLETİŞİM

Akademik biriminizin ya da çalışma grubunuzun ülkemizde gerçekleşen etkinliklerini, ilan etmek istediğiniz burs, ödül, akademik iş imkanlarını veya konuk ettiğiniz matematikçileri basit bir veri girişi ile kolayca turkmath.org sitesinde ücretsiz duyurabilirsiniz. Sisteme giriş yapmak için gerekli bilgileri almak ya da görüş ve önerilerinizi bildirmek için iletişime geçmekten çekinmeyiniz. Katkı verenler listesi için tıklayınız.

Özkan Değer ozkandeger@gmail.com

DESTEK VERENLER

ja2019

31. Journees Arithmetiques Konferansı Organizasyon Komitesi

Web sitesinin masraflarının karşılanması ve hizmetine devam edebilmesi için siz de bağış yapmak, sponsor olmak veya reklam vermek için lütfen iletişime geçiniz.

ONLİNE ZİYARETÇİLER


©2013-2022 turkmath.org
Tüm hakları saklıdır