turkmath.org

Türkiye'deki Matematiksel Etkinlikler


13 Ocak 2021, 17:00


Boğaziçi Üniversitesi Matematik Konuşmaları

Double jump phase transition in a soliton cellular automaton

John Pike
Bridgewater State University, Amerika Birleşik Devletleri

I will discuss joint work with Lionel Levine and Hanbaek Lyu on the soliton cellular automaton with random initial conditions. This CA is a discrete-time dynamical system which models the behavior of certain traveling wave packets arising in various areas of math and physics. After explaining the basics of the model, I will describe connections with a variety of combinatorial objects like pattern-avoiding permutations, Young tableaux, and Motzkin paths. I will then turn to the random setting where one can frame things in terms of probabilistic constructs like renewal processes, birth-and-death chains, Brownian motions, and Galton-Watson forests. Using these perspectives, I will present some limit theorems which establish a double jump phase transition for certain statistics of the system analogous to that found by Erdos-Rényi in their seminalstudy of random graphs.


NOT: https://boun-edu-tr.zoom.us/j/97865078290

Uygulamalı Matematik İngilizce
Online
İlgili Web Bağlantısı

admin 10.01.2021

Yaklaşan Seminerler Seminer Arşivi
 

İLETİŞİM

Akademik biriminizin ya da çalışma grubunuzun ülkemizde gerçekleşen etkinliklerini, ilan etmek istediğiniz burs, ödül, akademik iş imkanlarını veya konuk ettiğiniz matematikçileri basit bir veri girişi ile kolayca turkmath.org sitesinde ücretsiz duyurabilirsiniz. Sisteme giriş yapmak için gerekli bilgileri almak ya da görüş ve önerilerinizi bildirmek için iletişime geçmekten çekinmeyiniz. Katkı verenler listesi için tıklayınız.

Özkan Değer ozkandeger@gmail.com

DESTEK VERENLER

ja2019

31. Journees Arithmetiques Konferansı Organizasyon Komitesi

Web sitesinin masraflarının karşılanması ve hizmetine devam edebilmesi için siz de bağış yapmak, sponsor olmak veya reklam vermek için lütfen iletişime geçiniz.

ONLİNE ZİYARETÇİLER


©2013-2022 turkmath.org
Tüm hakları saklıdır